En Tuhaf Arkadaşım

Merhabalar sevgili okur, size en tuhaf arkadaşımı anlatmak istiyorum. Adı Hacit. Garip bir isim olduğunun herkes farkında ama Hacit bunu içselleştirmiş isminin garip olduğu gerçeğini örtbas etmeye çalışıyor. Yeni birisiyle tanışıyor mesela, tanışmasını takip eden 5 dakika içerisinde -asla sekmez bu- şöyle bir şey söylüyor: “nesi garipmiş?” Sakinleştiriyoruz. Sakinleşiyor. Fakat adından çok daha garip bir olayı var bu Hacit’in. Size onu anlatmak istiyorum.

 

2 yaz önceydi. Hacit’in ev arkadaşları yaz tatili için evlerine dönmüşlerdi. Hacit Çanakkale’de kalmaya devam etti. “Tek başına yaşamanın zevkini sürmek istiyorum kanka” demişti bana da. “Senin için hep en iyisini isterim kanka” diyerek kankalık görevimi yerime getirmiştim o gün. Keşke demeseydim diyorum şimdi geriye dönünce.

 

Fırında Balık Yapmak İstedi

Hacit beni aradı bir gün. “Kanka fırına hamsi sürücem gelsene yeriz” dedi. İşim olduğu için gitmedim. Hacit 1 kilo hamsiyi tepsiye düzgünce yerleştirmiş. Soğanları, domatesleri, biberleri güzelce üstüne koymuş sonra fırına vermiş hamsiyi. Beklerken oyuna dalmış bi ara. Sonra hamsiyi yaktığını düşünüp fırına açmış. Havluyla tepsiyi çekmiş. Hamsilere çatal batırmış. Sonra kendi kendine şöyle demiş: “biraz daha pişmeli.” Bu sırada bilgisayardan arkadaşlarının sesini duymuş. “Hacit oyun başlıyor koş!” Tepsiyi gerisin geriye iteklemeye çalışırken havlu birden yere düşmüş. Yerin pis olduğunu bildiği için havluyu kenara atmış. Sağa sola bakınmaya başlamış belki bir havlu ya da bez bulurum diye.. Bulamamış. O sırada arkadaşlarının sesini duymuş tekrar. “Hacit hadi be oğlum”

 

Tepsiye Yumruk atmış

Oyunun heyecanıyla elini yumruk şekline getirip tepsinin kenarına vurmuş. Kendi düşüncesine göre darbenin etkisiyle tepsi yerine oturacak. Halit fırının kapağını kapatacak. Hamsiler pişecek. Anlık vurup çektiği için de eli yanmayacak. Öyle olmamış tabi Yumruğu yanmış komple. Hacit hemen acile gitmiş tabi. Doktor merhem falan vermiş.

 

Bu hikayeyi bana anlattığında (yanmasının ertesi günü) bir hayli gülmüştüm. Bilmiyormuşum. Asıl komedi sonra başlayacakmış.

 

Kaşınan Yara İyileşiyordur

Çok temel bir bilgidir bu. Bir yara kaşınıyorsa iyileşmeye başlamıştır. Hacit’in yumruğu da kaşınmaya başlamış tabi. Dizi izlemek için bilgisayarın karşısına kurulmuş bir gece yumruğuyla kafasını desteklemiş. Kaşındığında kafasını hareket ettirip yumruğunu kaşıyormuş böylelikle. Tabi bir süre sonra yorgun düşmüş. Orada uyuyakalmış.

 

Sabah Kalktığında Herşeyi Anlammış

Sabah kalktığında gece yattığı gibi kaldığını fark etmiş. Yumruğunu kafasından çekmeye çalışırken canı yanmış. Hacit’in yarası sabaha kadar kafasıyla kaynaşmış. Bunun sebebini ise şöyle açıklıyıor. “Hücrelerim yenilensin diye ilginç bir ilaç vermişti doktor. O ilaç kısa sürece yeniliyormuş hücreleri.”

 

Hacit yumruğu kafasında doktora gitmiş. Doktor epey gülmüş bu duruma. 1 Hafta sonraya randevu vermiş. İnanmazsınız ama kendi yumruğu kendi kafasından ameliyatla ayrılan bir insan yaşıyor bu gezegende.