“Yanan ormanlara çam yerine zeytin dikin”

1 sene önce Güncel
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Prof. Dr. Osman Demircan, Çanakkale başta olmak üzere Türkiye’nin dört bir yanında çıkan yangınlarda yanan ağaçlarımız için öneride bulundu.

Çanakkale’de geçtiğimiz günlerde Gelibolu Tarihi Yarımada’da, Biga’da peş peşe yangınlar çıkmıştı. Sonrasında, Akçay, Muğla, Edremit, İzmir birçok bölgede yangınlar çıktı, alevler hızla yayılmıştı. Farklı bölgelerde çıkan yangınlar sonucunda, Marmara ve Ege’de çok sayıda ağaç yandı, ciğerlerimiz derin bir yara aldı.

Prof. Dr. Osman Demircan yangınlardan sonra bu alanlara zeytin ağacı dikelim önerisinde bulundu. Demircan, “1950’lerde ABD’nin başlattığı Marshall yardımı bir anlaşma sonucuydu. Köy enstitüleri de uçak ve demiryolu fabrikaları da bu anlaşmayla kapatıldı. Zeytinyağlı yiyemem aman türküsü de bu anlaşmayla sipariş edildi.

Mesela Ege ve Akdeniz bölgelerimizdeki milyonlarca zeytin ağacımız kökünden sökülerek gemilerle Avrupa’ya götürüldü. ABD bize bu ağaçların yerine milyonlarca kavak ve çam fidanı verdi. Kavak ağacı memlekette alerjik hastalıklar başlattı. Çam ağacı ise bildiğimiz yağlı çıra idi. Dağlarımıza, ovalarımıza her yere diktik. Hiçbir işe yaramayan bu ağaç, ülkemizin dağına, bayırına dikilen saatli bomba oldular. Onun için çam dikmeyin zeytin dikin!” dedi.

Tunahan Ünsal

 


Bu haber 26/08/2019, Pazartesi günü yayınlandı, 1107 defa görüntülendi
*