Erkek, “Venezuela halkı acı çekiyor”

Son günlerde ülke gündeminde en çok tartışılan konulardan birisi Venezuela oldu. Venezuela lideri Maduro, kimileri tarafından diktatör olarak görülüyor kimileri tarafından ise solcu lider… Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, “Venezuela halkı acı çekiyor” vurgusunda bulundu.

Chavez’den sonra Venezuela’da ülkenin dümenine geçen Maduro, yönetime geldiği günden itibaren ülkede tartışmaların hedefi haline geldi. ABD kaynaklı dünya basınında diktatör olarak görülen Maduro, diğer kaynaklara göre ise Güney Amerika’nın en zengin petrol kaynaklarına sahip ülkesi olan Venezuela’yı peşkeş çekmiyor. Dünya basınının haftalardır süren Venezuela tartışmalarına Türkiye’de ortak oldu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, Venezuela’da yaşayan halkın sefaletine dikkat çekti. Erkek yapmış olduğu sosyal medya paylaşımında, “1 Dolar Bin 600 Venezuela Bolivarı. Enflasyon yüzde 1.300.000… Her on ocuktan sekizi ciddi beslenme sorunları yaşıyor, sıtma geri dönmüş, sağlık sistemi çökmüş, ortalama kilo kaybı kişi başına 11 kilo ve üç milyon insan göt etmiş. Venezuela halkı acı çekiyor ve biz halkın yanında olmalıyız” ifadelerini kullandı.

Tunahan Ünsal