FASTFOOD YİYOR, DAHA ÇOK YİYORUZ…

Fast food yiyecekler besin sanayinin gelişmesi ile birlikte; besine ulaşma kolaylığı, ucuz maliyet, zamandan tasarruf sağlama gibi kazanımlar vaat etse de insan vücudunda fizyolojik ve psikolojik bağımlılık yapması ile sağlığı tehdit etmektedir.

Fast food ve şekerli gıdalar kişilerde bağımlılık yaratarak tüketmedikleri takdirde yoksunluk duygusu oluşturmakta, sosyal yaşamlarını etkilemekte ve sağlıklarını olumsuz yönde etkilemektedir. Toplumdaki kişilerin sağlık problemleri sebebiyle veya farklı sebeplerden dolayı fast food ve şekerli gıdaları tüketmeme kararı almalarına rağmen bırakamadıklarını ve tüketmeye devam ettiğini biliyoruz.

ABD’deki Maryland Ulusal Enstitüsü direktörlerine göre; şekerli gıdalar ve fast food ürünlere karşı koyamamanın sebebi, bu ürünlerin bağımlılık yaratarak, mideden gelen kimyasal sinyaller ve beyindeki zevk merkezi arasındaki dengeyi bozmasıdır.

Fastfood ve şekerli gıda bağımlılığı çocuk yaşlarda başladığından, toplum sağlığını temelden olumsuz yönde etkilemektedir. Bu sebeple çocukların damak zevklerinin ve alışkanlıklarının geliştiği küçük yaşlarda bu besinlerin tüketimi önlenmeli.

Fast food restoranları ile geniş bir ağa yayılan, büyük porsiyonlar ile tüketimi sürekli özendiren bu beslenme şekli paket servisler ile de kişinin özellikle gece geç saatlerde yeme alışkanlığı kazanmasını tetiklemektedir. Günlük hayatın temposu ile kolay beslenme olarak tercih edilen bu beslenme şeklinin önüne geçmek gerçekten de zor. Tüketmemeye çalışan insanlar bile haftada en az iki kez bu ürünlere başvuruyor. Gün içerisindeki koşturmalar, yetiştirilmesi gereken işler yemek yemeye ayrılan süreyi kısıtlıyor. Yemek yerken aldığınız lezzet, doygunluk süresi de beraberinde azalıyor.

Ancak aldığınız sodyum yani tuz artıyor, kaloriler yani enerji artıyor.

Ortalama bir dilim pizzada yaklaşık 680 mg sodyum, 12 gr yağ (5gr doymuş) ve 300 kalori bulunur. 3 büyük dilin turtada 2000 mg sodyum (ki bu miktar günlük sodyum limitidir ve siz bunu sadece bir öğünde almış olursunuz) bulunur. Fazla sodyum tüketmek yüksek tansiyona ve kardiyovasküler hastalıklara ve ölüme neden olur.

Cheese burger ve patateste 600 kalori var. Onlara bir de büyük boy asitli içecek eklendiğinde 900 kaloriyi geçer.

Fast food yiyecekler, A ve C vitamini ile kalsiyum yönünden yetersiz olup posa içeriği de düşük olan besinlerdir. Bu vitaminlerin düşük düzeyde alınımı, bağışıklık sistemi yetersizliğine, kalp-damar hastalıkları ve katarakt riskinin artmasına yol açmaktadır.

Özellikle büyüme çağında kalsiyumun yetersiz alımı, büyümeyi olumsuz etkilemekte ve kadınlarda menopoz sonrası osteoporoz riskini de artırmaktadır.

Ayaküstü beslenmede gazlı içecekler, çay ve kahve sıklıkla tüketilmektedir. Bu tür içecekler fazla miktarda tüketildiğinde vücutta demir emilimi azalmakta ve demir eksikliğine yol açmaktadır. Fast-food ürünlere renklendirici, tatlandırıcı ve aroma artırıcı katkı maddeleri eklenebilmekte, bu ürünlerin uygun kullanılmamaları ve sık tüketimleri obezite riskini artırmaktadır.