Balıkçıların Umudu; Ayhan Gider

Balıkçılar Lokali’nde Küçük Balıkçıları Koruma Derneği (ÇABAD) üyeleriyle bir araya gelen AK Parti Çanakkale Belediye Başkan Adayı Ayhan Gider, balıkçı esnafının sorunlarını dinledi. Esnafının ekmek kapısı olan Sarıçay’ın ıslahını ve diğer sorunlarını dile getiren vatandaşlar, “Belediye çözmüyorsa sen çöz” diyerek Gider’e umut bağladıklarını belirttiler.

Balıkçı esnafı, Çanakkale’de uzun yıllardır çözülemeyen Sarıçay sorununu hemen her fırsatta dile getirmeye devam ediyor. Dün Balıkçılar Lokali’nde ÇABAD Başkanı Taner Tezer ve dernek üyeleriyle bir araya gelen Ayhan Gider, balıkçıların sorunlarını dinledi. En büyük problemin, Sarıçay’ın temizlenmesi ve barınak olduğunu söyleyen balıkçılar, “Sarıçay’ın dibinin temizlenmesi lazım. Teknelerimizi çıkaramıyoruz. Tek ekmek kapımız balıkçılık. Ama burada teknelerimiz zarar görüyor. Pervaneler zarar görüyor. En ucuz pervane bin lira. Biz, el emeğimizle para kazanıyoruz. Burada 530 tekne var. Bunların bir çoğu denize çıkamıyor. Kış sezonundayız. Tam balık tutacağımız zaman ama teknelerimizi çalıştıramıyoruz. Konunun çözümü için daha önce bir çok kez girişimde bulunduk. Konu hep bir noktaya gelip, tıkanıyor.” dediler.

Balıkçılardan “Belediye izin vermedi” iddiası

Daha önce bu konuda kendi imkanları ile çalışma yaptıklarını ve belediyenin izin vermediğini anlatan Dernek üyeleri, “Biz, 4-5 balıkçı bir araya gelip en azından kendi teknelerimizin altını temizletelim diye düşündük. Ama çıkan atığı kamyonlarla transfer etmek için bile izin alamadık. Her şeyi biz yapacağız ama belediye bu kamyonların atığı alıp gitmesine, yolları kirletebileceği, bozabileceği için izin vermedi. Biz, bu işi vakumla yapabilecek bir şirketle görüştük. Bu projeyi de belediyeye sunduk. Çok maliyetli olacağı gerekçesiyle iptal edildi. Kepçeler molozu çıkarsın dedik, Sarıçay’ın çevre düzenlemesi bozulacak diye buna da izin vermediler. Ne yapacağımızı şaşırdık” diye konuştular.

“Yöneticilik anlayışımda suç atmak değil, çözmek var”

Belediyenin Sarıçay’ı ıslah etmek zorunda olduğunu hatırlatan Gider, “Benim yöneticilik anlayışımda suç atmak değil, konuyu çözmek vardır. Belediye, DSİ’den aldığı Sarıçay’ı ıslah etmek zorundadır. Buna imkanı yoksa, kamyonlarla yapılan temizleme işini engellememelidir.Ekibimiz burada çalışırken, önce balıkçılar, sonra düzenleme dedik. Sizin işinize yaramayacak bir çevre düzenlemesini yapmanın gereği yok. Biz, öncelikle buradan evine ekmek götürenleri düşünmeliyiz. Sonra bu işe o görselliği monte ederiz. Ama bunlar sonraki iş. Öncelikle, bir an önce Sarıçay’ın temizlenmesi sorununu çözmeliyiz. Bunu da, tekrar söylüyorum, yapması gereken belediyedir. Ama yapmıyorlar. Yapamıyorlar değil, yapmıyorlar. O nedenle ben buradayım. Elimden geleni yapacağım.” dedi.

“Bu işi çözecek olan belediyedir”

Konuyu yakından bildiğini söyleyen Ayhan Gider, “Hem Genel Sekreterlik hem Milletvekilliğim döneminde bu konuda bizim de girişimlerimiz oldu. Bu işi yapan gemiyi buraya kadar getirdik. Sadece mazotunu belediye karşılasın, bu işi çözelim dedik. Geminin kirası, mazot parasının en az 4 katıdır. İşin büyük kısmını halletmişiz ama Belediye o mazotu vermediği  için konu tıkandı, çözülmedi. Bu işi çözecek olan belediyedir. Belediye görevini yapmadığı için ben buradayım. Şimdi ben hem geminin gelmesi hem mazotunun karşılanması için görüşmeler yapacağım. Çok kısa bir sürede bu işin çözülmesi için uğraşacağım. Çözebilirsek bile, bu geçici bir çözüm olur. Bu, bu işi çözmesi gerekenin belediye olduğu gerçeğini değiştirmez” diye konuştu.

 Haber Merkezi