TERCİH ZAMANI

2 sene önce Deniz Kula Yazarlar
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Liselere Geçiş Sistemi için tercih zamanı başladı. Eğer bir uzatma gelmez ise 13 Temmuz’a kadar tercih sistemi açık. Sonuçlar ise 30 Temmuz da açıklanacak. Bu tarihten sonra eylül ayına kadar hiçbir okula yerleşemeyenler ya da bir üst tercihine yükselmek isteyenler için dört defa daha nakil tercihi yapılabilecek.

Sınav puanıyla tercihlerde çok değişen bir konu yok. Öğrenciler yine açıklanan genel başarı yüzdelik dilimlerine göre 5 tercih yapacaklar. MEB sınavla öğrenci alan okulların yüzdelik dilimlerini açıklamıştı. Fakat nedenini bilmediğim bir sebepten daha sonra bu yüzdelik dilimlerini kaldırdı. Tahminime göre ilk yayınladığı yüzdelik dilimleri nakillerden sonra oluşan dilimlerdi. Açıklaması gereken ise ilk oluşan yüzdelik dilimleri olmalıydı. Bu okulların şu an sadece kontenjanları ve pansiyon dilimlerini açıklamış durumda. Sanırım ilerleyen günlerde yüzdelik dilimleri açıklayacak. İlk açıklanan yüzdeliklere göre Çanakkale Fen Lisesinin genel yüzdelik dilimi 2,05 oldu.

Mahalli tercihlere gelirsek; adrese dayalı sistemde Çanakkale 2 adres bölgesine  ayrıldı. Kabaca tarif etmem gerekirse Sarıçay bu iki bölgenin sınırı oldu. Sarıçay’ın Esenler bölgesine doğru adrestekiler 1.Bölge dersek. Bu bölgedeki Anadolu Liseleri; Vahit Tuna Anadolu Lisesi, Ali Haydar Önder Anadolu Lisesi, Çanakkale Anadolu Lisesi ve İbrahim Bodur Anadolu Lisesi  var. Adresi bu bölgede olan öğrenciler bu okulları seçerse avantajlı olacak. Sarıçay’ın Barbaros ve Kepez bölgesine doğru olan bölgeyi de 2. Bölge dersek. Bu bölge de ise İbrahim Bodur Anadolu Lisesi, Hasan Ali Yücel Anadolu Lisesi, TOKİ Anadolu Lisesi ve Avukat İbrahim Mutlu Anadolu Lisesi bulunmakta. 2. Bölgede adresi olan veliler ise bu okullar da avantajlı olacak. Görüldüğü gibi İbrahim Bodur Anadolu Lisesi her iki bölgenin de ortak okulu olarak belirlenmiş.

Adrese dayalı okullarda da 5 tercih hakkımız var ve buradan tercih yapmaz isek sınav sonucuna göre tercihte bulunamayacağız. Yani bütün öğrenciler adresi dayalı tercih yapmak zorunda. Ama beş tercihin hepsini doldurma şartı yok diye gördük. Adrese dayalı tercihlerde aynı türden en fazla 3 okul seçilebilecek. Yani en fazla 3 tane Anadolu Lisesi tercihi yapılabilecek

Sınavsız okullara yerleştirmede hem adresin hem de mezun olduğun ortaokul aynı bölgede ise avantajın var. Ondan sonra ise ortaokulda kaç dönem okuduğun, bitirme puanın, devamsızlığın ve yaşının küçük olması diğer avantajlar.

Görüldüğü gibi adrese dayalı yerleştirmede işler karışık. Tavsiyem öncelikli olarak adresinin bulunduğu liselerden istek sırasına göre bir sıralama yapmak ve beklemek. Eğer bir özel okul düşünmüyorsan. Öyle ki bu sene özel okullara talep patlamış durumda. Hangi liseye giderseniz gidin işi baştan sıkı tutun çünkü lise eğitiminde ipin ucunu kaçırmamak çok önemli. Görüşmek üzere…

 


Bu haber 04/07/2018, Çarşamba günü yayınlandı, 19 defa görüntülendi
*