Spor Açık Havada Yapılır

3 sene önce Güncel Manşet
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

250 yıllık bir geçmişi olan Halk Bahçesi, büyük kentlerin aksine, vatandaşların spor yapabilmesi için imkân sunuyor.

Çanakkale halkı yaz aylarında soluğu halk bahçesinde alıyor. Yürüyüş parkuru ve açık hava spor aletleri ile vatandaşların hizmetinde olan halk bahçesi kaliteli ve sağlıklı yaşama imkân sağlıyor.

Soğuk havalarda egzersiz yapmak için kapalı spor merkezlerine, stüdyolara ya da açık havada spor yapmayı tercih etmişsek bile üzerimize giydiğimiz kalın kıyafetlere mecbur kalıyoruz. Çoğu zaman da bu mecburiyetler spordan vazgeçmemize bile sebep olabiliyor.

Açık havada yapılan egzersiz, kasların yapılanması için gerekli olan doğal steroidlerin en önemli ham maddelerinden biri olan D vitamini alımı sağlandığından dolayı kardiyovasküler rahatsızlıklar, Alzheimer, depresyon, bağ dokusu sakatlıkları ve hamilelik komplikasyonlarına engel oluyor.Uykusuzluk problemi için, açık havada yapılan en az 30 dakikalık egzersiz ile maruz kalınan gün ışığı, gece vücudun uyku moduna geçmesi için uyarıcı oluyor. Tüm bunlarla birlikte özellikle yeşil alanlarda yapılan egzersizler hiperaktivite sorunu olanlar için de sakinleştirici etki sağlıyor. Ayrıca bol oksijen ile yapılan egzersiz bağışıklık sistemini kuvvetlendiriyor. Bununla birlikte bedenimize fayda sağlamayan birçok şeyden uzak kalmamız kolaylaşıyor.

Önümüzdeki yıl yenilenmiş bir şekilde halka hizmet verecek olan halk bahçesi içerisindeki 916 ağaçla birlikte kentin akciğerleri arasında sayılıyor.

Dilek Akşen


Bu haber 23/06/2017, Cuma günü yayınlandı, 445 defa görüntülendi
*