Şehitliklerin Emekçi Kadınları

3 sene önce Güncel Kadın
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Her yıl on binlerce ziyaretçinin akın ettiği Şehitler Abidesi, artık Eceabatlı kadınlara emanet… Kadının elinin değdiği her yere düzenin geldiğinin en güzel örneği Onlar.

Şehitliklerin fidanlarından çiçeklerine, temizliğinden düzenine her şeyiyle ilgilenen kadın işçiler, böylesi maneviyatı yüksek bir alanda çalıştıkları için ayrıca gururlu…

Behramlı Köyü’nden gelen ve 3 aydan beri çalıştığı işinden oldukça memnun olduğunu söyleyen Nuray Gören (35), yüzünde kendine güvenin verdiği tebessümle konuşuyor: “İşimizden çok memnunuz. Uzarsa daha çok memnun olacağız”

“Ne iş olsa yaparız, çalışmak çok güzel” diyerek aynı köyden Refiye Başarır (35) söze giriyor.  O da hemşerisi gibi 3 aydır çalıştığı işinden oldukça memnun. Işıldayan demir pas tutmuyor ve çalışmayı, Şehitliklere bir katkı sunabilmiş olmayı o da çok sevdiğini söylüyor.

Kolaylıklar dileyerek devam ettiğim yolda üç emekçi kadına daha denk geliyorum. 1976 doğumlu Cahide Bingöl, 1975’li Kadriye Tınaztepe ve kardeşi, kızı yaşında olan 1990 doğumlu İnci Yurttaş ile birlikte Şehit Mezarlarını düzenliyor. Taşları diziyor, atılan çöpleri ayıklıyor.

Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alanı’nda sahada çalışan bu emekçi kadınlar “işimizi çok seviyoruz” diyerek İŞKUR sözleşmelerinin bitmesinin ardından işlerinde kalmayı diliyor. Bizler de başta Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir olmak üzere ilgililerin, kutsal mekanın kadın işçilerinin seslerini duymasını diliyor, canı gönülden çalıştıkları işlerinde kalmalarını umuyoruz. Çünkü biliyoruz ki Onlar, Çanakkale Savaşları’nda gözünü kırpmadan şehit olan oğullarına, eşlerine cephanelik taşıyan yürekli kadınların torunları…

Eylem Gözeldere

  


Bu haber 14/06/2017, Çarşamba günü yayınlandı, 5 defa görüntülendi
*