Teleskopa Askeri Engel

3 sene önce Güncel
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Yeni Kordon’da teleskopuyla gökyüzü meraklılarına hizmet veren Ali Durukan, güvenlik nedeniyle işini yapmakta zorlandığını ve diğer illerde bu işin daha hoş karşılandığını ifade etti.
Astronomi mezunu Ali Durukan, akşamları Yeni Kordon’a teleskopuyla giderek meraklılarına gökyüzünü izleme fırsatı sunuyor. Aynı zamanda geçimini bu işle sağlayan Durukan, izin alamadığı için şikayetçi… Durukan, insanların bu gökyüzüne fazlaca meraklı olduğunu söyleyerek bu işin birçok farklı yerde yapıldığını ancak Çanakkale’de güvenlik gerekçesiyle sorun yaşandığını belirtiyor.
Ezine’de ikamet eden Durukan, yaz aylarında Türkiye’yi, özellikle sahil şeridini gezerek bu işi yaptığını belirterek; “Yaklaşık 15 gün daha Yeni Kordon’da olacağım. Genellikle sahil boylarını tercih ediyorum. Kışın hava bozuk olduğu için çoğunlukla yapma şansım olmuyor. Yazları çalışıyorum. Yaklaşık 3 yıldır bu işle uğraşıyorum. Yaptığım işi yapan çok insan var artık. Bu bir sektör haline geldi. Önceden bir tek Marmaris’te vardı. Ben daha önce İzmir’de yaşıyordum, orada bu işi ilk ben yaptım. Şu anda İzmir’den bu yana tüm sahil şeridinde devam ediyor.”

“ÇANAKKALE DIŞINDA BU İŞE SEMPATİYLE YAKLAŞILIYOR”

İnsanların astronomiye meraklı olduğunu belirten Durukan, Çanakkale’de yaşadığı sorunu şöyle dile getiriyor: “Çanakkale’de teleskop görünce güvenlik güçleri toplayın diyor. Teleskop, Altınoluk ve benzeri yerlerde, değişik bölgelerde daha sempatik yaklaşımlarla karşılanıyor. Çanakkale için aynı şey geçerli değil. Bu işin rahatsız edici bir boyutu da yok. Çanakkale’de bu işe sıkıntı var. Askeriye, izin vermiyor. Askeriyeyi gözetleme ihtimali göz önünde bulunduruluyor. Genel Kurmay Başkanlığı’na bu konuyla ilgili bir dilekçe yazmayı düşünüyorum.” Yıldız Sağlam


Bu haber 3 defa görüntülendi