Hobi Bile Anlamlı Yapılmalı

3 sene önce Kadın
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

ELDER’in Cuma Pazarı’ndaki tezgahında el emeği ürünlerinin satışını yapan Hülya Günal, gerçekleştirdiğimiz söyleşide ürünlerinin çıkış noktasını anlattı.
Daha önce sanat yönetmenliği yapan 57 yaşındaki Hülya Günal, son 15 yıldır çocuk kitapları yazıyor. 8 aydır bulunduğu Çanakkale’de Cuma pazarında ELDER’e ait tezgahta kendi yaptığı takıların satışını yapıyor.
Dönüşümlü olarak dernek üyesi kadınlar tarafından işletilen tezgahta her hafta başka bir kadın kendi yaptığı ürünleri sergileyerek satıyor.
Hülya Günal ürünlerini  gerçek deri kullanarak yapıyor. Günal işini şu ifadelerle anlatıyor: “Kullandığım derilerin bazılarını satın alıyorum, bazen fabrikaların atıklarını kullanarak onları değerlendiriyorum. Daha büyük parçalardan çantalar da yapıyorum. Kolyeler, bileklikler farklı birçok model yapıyorum. Derinin yanı sıra doğal taş ve değişik ipler kullanıyorum. Bu işi yaparken kafamı dağıtıyorum. Her zaman yaratıcılıkla uğraştığımdan illa ki bir şeyler yapmam gerektiğini hissediyorum. Boş zamanlarda beynimi dinlendirmek için bu takıları yapıyorum.”

“TRUVALI HELEN’DEN ESİNLENİYORUM”
Tezgahtaki ürünlerin fiyatları 2,5 TL’den 35 TL’ye değişiyor. Derilerin yanı sıra doğal taşlı olan takılar da ilgi gördüğünü söyleyen Günal, yapılan işin hobi bile olsa bir anlama dayandırılarak yapılması gerektiğinin altını çizerek şu sözleri söylüyor: “Takılarımın belli bir kitlesi var. Müşteri profilimin farklı olduğunu görüyorum. Daha bilinçli kesim fabrikasyon ve standart olmadığını işlerimin bir yaratıcılık barındırdığını far ediyorlar. Takılar farklı olduğu için nereli olduğumu çok soran oluyor. Özelliği ise yalnızca el emeği olması değil bir derdimin olması. Takılarımı yaparken Truva’dan, Helen’in takılarından esinleniyorum. Hobi bile olsa yapılan işin bir anlamı olmalı. Çoğu yerde satılan takılar aynı. Boncuklar, plastikler, zincirlerden oluşuyor. Ben biraz daha farklı ve özgün çalışmalar yapıyorum.”  Yıldız Sağlam


Bu haber 12/06/2017, Pazartesi günü yayınlandı, 20 defa görüntülendi
*