Miniklerden Çevre Bilinci Performansı

3 sene önce Güncel Manşet
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Dünya Çevre Günü Etkinlikleri kapsamında Dünya Çevre Günü Eko Okullar Çevre Haftası Etkinliği Halk Bahçesi’nde gerçekleştirildi. Programda miniklerin çevre bilinçleri ve performansları dikkat çekti.

5 Haziran Dünya Çevre Günü etkinlikleri kapsamında dün sabah saat 10.30’da Halk Bahçesinde yapılan etkinliğe Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Çanakkale Belediye Başkan Yardımcıları, Rebiye Ünüvar, S. Handan Özyayla, Özleyiş Çetin’le beraber Çanakkale’deki Eko Okul öğretmen ve öğrencileri katıldı. Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan öğrencilerin çevre duyarlılığı gereği ürettikleri ürünleri sergiledikleri stantları tek tek gezerek, öğrencilerden stantlar hakkında bilgi aldı. Çanakkale Belediye Başkanı Gökhan Dünya Çevre Günü için yaptığı açıklamada şunları söyledi; “Öğrenciler çok anlamlı ürünler ortaya koymuşlar. Atıkları çok güzel şekilde değerlendirmişler. Mühim olan küçük yaşlardan itibaren çevre bilincinin artması. Çanakkale’de bu konuda birçok okul bilinçli davranıyor. Umuyorum çocuklar sayesinde bilinç artacak. Böylelikle şu anda farkına varmadan veya bilerek çevreyi zarara uğratan işlemlerden kaçınılacak. Çevre gününde Çanakkale’nin çocukları çevre duyarlılıklarını gösteriyorlar.”

“YAZIKTIR, GÜNAHTIR KIYMAYIN ZEYTİNLİKLERE”

“Bu arada zeytinliklerin imara açılması gündemdeydi. Güya imara açılmayacak diyorlar, sadece maden ve sanayi işletmelerine açılacağı belirtiliyor ama ne gerekçe olursa olsun zeytinlik arazilerin ortadan kaldırılması çok sakıncalıdır. Zeytin ağacı çok uzun ömürlü ve devamlı verimli olan bir ağaçtır. Dolayısıyla uzun yıllardır bize zeytin ürünü veren ağaçların kesilmesi nasıl bir vicdani ve ahlaki anlayıştır ben anlamakta zorlanıyorum. Yani kala kala zeytinlik araziler mi kaldı? Ülkemizde bütün alanlar sanayi ve maden için bitti de zeytinlikler mi kaldı? Yazıktır, günahtır. Ama zeytinlikleri imara açtırmamak için mücadele devam edecektir.”

Sonrasında anaokulu ve ilkokul niteliğindeki okulların öğrencileri Halk Bahçesi’nde kurulan sahnede Dünya Çevre Günü için hazırladıkları program gereği performanslarını sergilediler.

Engin Ören


Bu haber 05/06/2017, Pazartesi günü yayınlandı, 4 defa görüntülendi
*