Çare Koklear İmplant

3 sene önce Güncel
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

 Koklear İmplant Derneği geçtiğimiz hafta sonu Belediye Nikah Salonu’nda verdiği seminerler ile işitme kaybı problemi yaşayanların derdine deva oldu.

Koklear İmplant yaşamın sesidir, çocuklarımızda sesli yaşayıp mutlu olacaklar sloganıyla il il dolaşarak seminerler veren Koklear İmplant Derneği öğretmenleri, geçtiğimiz hafta sonu Çanakkale’deydiler.

Seminer sonrası konuşma fırsatı bulduğumuz Koklear İmplant kullanıcı ve aynı zamanda Koklear İmplant Derneği Başkanı Mustafa Koyun, “Koklear İmplant işitme engelinde en son aşılacak nokta. Koklear İmplant, işitme kayıplarında işitme cihazıyla artık tedavisi mümkün olmayan durumlarda ameliyat ile takılan bir iç kulak protezi. Kısaca izah etmek gerekirse, işitmede bizim ses frekansını yükseltip işitme sinirlerine gönderen tüy hücrelerimiz var. Bazı hastalarımızın bu tüy hücreleri ya doğuştan yok ya da benim gibi sonradan geçirdiği bir hastalıkta felç olmuş. Bu implant sayesinde içeri yerleştirilen elektrot, bu tüylerin görevini üstlenerek aldığı sesi işitme sinirlerine iletiyor ve bu şekilde duyulabiliyor. Bu rahatsızlığı bulunan çocuk veya yetişkin kim varsa bir an evvel yaptırmalı. Başka hiçbir çözüm de yok. Başka hiçbir ülkeye gitmelerine de gerek yok. Yalnız tabi süreç sadece ameliyatla bitmiyor. Ameliyat sonrası, okul dönemi dahil çok iyi bir özel eğitim ve destek eğitimi gerekiyor. Yalnız tabİi bir de erken takılması gerekiyor bu cihazın. Şu an Türkiye’de uygulanan yeni doğan tarama programı uygulaması var. Doğumun hemen arkasından 2 saat içinde işitme engeli olup olmadığı rahatlıkla tespit edilebiliyor. Ardından problemli çocuklara 6 ay işitme cihazı deneniyor. 1 yaşına geldiğinde de eğer işitme cihazı yeterlilik göstermiyorsa ameliyatla Koklear İmplant cihazı takılıyor. Vatandaşlar ‘bu kadar küçük çocuk ameliyat olur mu, kafasına bu takılır mı?’ diyerek karşı çıkmak isteyebiliyorlar. Fakat zamanında bu cihazın takılması, çocuğun normal dil gelişimi açısından yüksek önem arz ediyor. Taktırılmazsa ileride tamamen hayattan kopan çocuk ancak işaret diliyle iletişim kurabilecektir. Ama bunu takan çocuklar, gayet başarılı bireyler olabiliyorlar. Şuan da üniversitelerde okuyan Koklear İmplant’lı gençlerimiz var. Onun için ailelerin bu konuda çok hassas olmaları gerekiyor. Bu noktada tabii ki ailelerin desteklenmesi gerekiyor. Bizim gibi Sivil Toplum Kuruluşları tarafından ve bu ameliyatı yapan doktorlar tarafından açıklanarak desteklenmesi gerekiyor.

İMPLANTI SGK KARŞILIYOR

“Aslında bu cihaz çok pahalı bir cihaz ama daha önce de söylediğim gibi Sosyal Güvenlik Kurumu bu cihazı karşılıyor. O yönden büyük avantajlıyız işitme engelliler olarak ve hemen zaman geçirmeden taktırmalıyız bu cihazı. Cihaz takıldığında işitme engeli diye bir şey kalmıyor. Engelleri sadece ceplerinde ki engelli kartları olacak. Onun için il il dolaşarak bu cihazın tanıtımını yapıyoruz. Şu an ülkemizde 17500 kişi bu cihaz sayesinde duyuyor. Derneğimizin de 78 ilde üyeleri var. Bu üyelerin %98’i bu cihazı kullanıyor. Geri kalanı da hocalarımız ve ameliyatı yapan doktorlar. Bu işte bir ekibiz ve hemen herkese ulaştırıp engelli vatandaşların derdine derman olma çabasındayız.” dedi.

Sabih Can Durmuş – Aslı Yıldız


Bu haber 8 defa görüntülendi