PANELİ KONFERANSI BOL, KATILANI YOK

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Küçük şehirler büyük şehirlere oranla suç oranlarının daha az olduğu, hemen herkesin birbirini tanıdığı, yaz aylarının hep tatil havasında geçtiği yerlerdir. Kentimiz hızla göç almakta, bunun nedeni de kentimizin şirin kıyı kasabası havasını koruması olarak düşünülmektedir. Bunu sanayileşmeyi sağlayamamış, jeopolitik önemini kullanamamış Çanakkale olarak düşünmekte mümkün, büyük kentlerin büyük sorunlarından sıyrılmış barışın kenti Çanakkale olarak düşünmekte… Bizim kentimiz gibi adı huzur ve barış ile anılan sahil kentlerinde insanlar biraz rahattır. Bazı insanlarsa nerde yaşarsa yaşasın biraz fazla rahattır. Kentimiz kültürel faaliyetler, konferanslar ve paneller cennetidir ama katılanlar neredeyse hep aynı kişilerdir.

Geçtiğimiz günlerde Çanakkale’de bir deprem paneli gerçekleştirilmiş, panele vatandaşlar katılım göstermeyince konu ulusal basına haber olmuştu. Çanakkale deprem kuşağında olan bir kıyı kentidir. 6 Şubat’ta gerçekleşen ve merkez üssü Ayvacık olan 5,3’lük depremden sonra yüzlerce deprem oldu bu kentte. O dönemde konuyla ilgili yaptığımız halk röportajlarında gördük ki vatandaşlar ne deprem anında ne yapacağını biliyorlar, ne de toplanma alanlarının nereler olduğunu… Bu boyuttaki bilgisizliğin ardından gerçekleşen deprem paneline katılımın az olması aslında açıklanabilir değil… devlet halkın haklarını ve halkın kendisi korumak kollamak için yine halkın kendisi tarafından oluşturulmuş bir sistemdir. Dolayısıyla yıkıcı bir depremin ardından nerde bu devlet diye bağırmak ne demekse, panele katılmayan halk için nerede bu halk diye bağırmak da o demektir.

Geliyorum esas söylemek istediğim şeye; önümüzdeki Cuma günü akşam saat 18.00’da İçdaş Kongre Merkezi’nde, İstanbul Tıp Fakültesi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şevki Sözen’in konuşmacı olarak katıldığı “Çocuklarımızı İstismardan Nasıl Korumalıyız” konulu bir konferans gerçekleştirilecek. Bu konferansa katılım göstermek için başımıza bir felaket gelmesini bekleyemeyiz. Depremler, yangınlar ve seller doğal afetlerdir. Ne zaman olacağını bilemeyiz. Doğayı koruyarak, doğanın dengesini bozmadan, tedbir ve bilgi ile beklemek bize düşendir. Ama çocuk istismarı gayriinsanidir. Doğal değildir, ne zaman geleceğini, nerden geleceğini belki tahmin etmekte zorlanırsınız. Ama çocuğunuzu izleyerek, dinleyerek ve konu hakkında edineceğiz bilgilerle önleyebilir ya da öğrenebilirsiniz. Bir insan hayatı bir dünya demektir.

 

 

 

 

 


Bu haber 24/05/2017, Çarşamba günü yayınlandı, 4 defa görüntülendi
*