RAMAZAN’DA NE YAPMALI, NE YAPMAMALI?

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Ramazan ayında oruç tutmak ruhsal ve bedensel bir arınmadır. Bu arınmanın bedenimiz açısından sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesini sağlamak içinse her zaman olduğu gibi yeterli ve dengeli beslenmeliyiz!…

Vücudumuz Ramazan ayında zararlı fazlalıklarından arınarak kendini yeniler, mide-bağırsak sistemimiz dinlenir, alkol ve sigara alımı bu dönemde daha hassas davranıldığı için kan temizlenir, karaciğerimiz kendini yeniler. Diğer bir yandan uzun süreli açlık, ara öğünlerin ortadan kalkması ve toplam öğün sayısının azalmasına bağlı olarak metabolizma yavaşlama eğilimi gösterir ve kilo kontrolü zorlaşır. Ancak doğru bir beslenme tarzı ile Ramazan ayını sağlıklı ve kilo almadan geçirmek mümkün olur hatta kilo verimi bile sağlanır. Düzenli bir beslenme alışkanlığı kazanabilmemiz için bu güzel ayda bir fırsat doğar.

Ramazan ayında yapılan beslenme hataları nelerdir?

-Sahura kalkmamak

-Sahurda fazla miktarda yağlı besinler tüketmek

-İftarda çok miktarda, çabuk ve çok çeşitte yemek tüketmek

-Kan şekerini hızla yükselten gıdaları ağırlıklı tüketmek

-Yeteri kadar su tüketmemek

– ‘Çay harareti keser.’ mantığıyla sıvı olarak sudan çok çay tüketmek

Sahurda neler yenmeli?

Sahur, ramazan ayında olmazsa olmaz bir öğündür. Kahvaltı nasıl günün altın öğünü ise sahur da ramazanın altın öğünüdür ve vücut dengesini kurmaya yardımcı olur. Sahurda tüketilen besinlerin miktarı ve çeşidi çok önemlidir. Aşırı yağlı, tuzlu, şekerli ve unlu gıdalardan uzak durulmalıdır.

Sahurda tercihinizi kahvaltılıklardan yana kullanmalısınız. Az tuzlu peynir, haşlanmış yumurta, ayran, domates, salatalık, ceviz-fındık gibi yağlı tohumlar, çiğ sebze-meyve ve çavdar gibi tam tahıllı, esmer ekmek çeşitlerinden oluşan hafif bir kahvaltı veya süt, yulaf ezmesi, meyve gibi besinlerden oluşan hafif bir öğün tüketmek en doğrusudur. Sahurda bol sıvı alımının önemi unutulmamalıdır. Tercihen bir sade soda tüketmek (tansiyon ile ilgili bir sorunumuz yoksa) gün içerisindeki mineral dengesini korumaya yardımcı olacaktır. Aynı zamanda sahurda tercih edeceğiniz taze nane ile ayran da yine güzel ve ferah bir alternatif olacaktır. Sahur yemeğinizi yedikten en az yarım sonra uykuya geçilmelidir.

İftarda neler yenmeli?

İftarda fazla miktarda yemek tüketmek boş olan mideye yüklenilmesine sebep olacaktır. Bu durumda sindirim zorlaşacak, midede ağırlık oluşacak, bağırsaklarda kabızlık, şişkinlik gibi sağlık problemleri yaşanacaktır. Bu nedenle ilk oruç açıldığında, peynir, domates, zeytin, çavdar ekmeği gibi kahvaltılıklar veya çorba gibi hafif yemeklerle iftara başlanmalı, sindirime zaman tanıyarak 15-20 dakika sonra az yağlı veya ızgara et yemeği, kurubaklagil, sebze yemeği, salata, ayran, cacık gibi yemeklerden seçim yapılarak devam edilmelidir. Tatlı, meyve gibi alternatifleri ara öğün zamanlamanıza göre daha sonra tüketmek gerekebilir.

 

Ramazan’da kilo almamak için neler yapılmalı?

 

– Mutlaka sahura kalkın.

– İftarda midenizi çok doldurup tüm gün yemeniz gerekenleri tek bir öğünde tüketmeyin.

– Bol su için.

– Bolca meyve ve sebze tüketin.

– Sütlü tatlılar tercih edin. Haftada iki kez sütlü tatlı tüketip diğer günlerde meyve veya kuru meyveyi tatlı olarak kullanın.

– İftardan 1-2 saat sonra hafif yürüyüş veya biraz egzersiz yapın.

– Yemeklerin suyunu tüketmemeye çalışın bu şekilde daha az yağ almış olursunuz.

– Yavaş yiyin ve mutlaka iyice çiğneyin.

Bir ufak ferahlık: 5-7 dakika demlediğiniz yeşil çayı 1 litre oda sıcaklığında su içerisine ılıdıktan sonra boşaltın. İçerisine bir parça buz, ¼ limon ve 3-4 karanfil koyup birkaç taze nane dokunuşuyla serin bir lezzet hazırlayabilirsiniz. Diyet-D ailesi olarak şimdiden hayırlı, sağlıklı ve huzur dolu ramazanlar dileriz sevgili okurumuz.

 


didem didem güner oruç Bu haber 19/05/2017, Cuma günü yayınlandı, 3 defa görüntülendi
*