Engellilerimize gereken önem verilmiyor

3 sene önce Güncel Manşet
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Engellilerimize gereken önem verilmiyor

10-16 Mayıs tarihleri arasında kutlanan Engelliler Haftası etkinlikleri, Cumhuriyet Meydanı’nda Kent Konseyi Engelliler Meclisi Basın Açıklaması ve Çelenk Koyma Töreni ile başladı.

Cumhuriyet Meydanı’nda dün sabah saat 10.30’da başlayan çelenk koyma törenine Çanakkale Belediyesini temsilen Belediye Meclis Üyesi Birten Sarıbaş, Kent Konseyi Başkanı Engin Kandemir, Kent Konseyi Engelliler Meclisi Başkanı Remzi Bolaman ile beraber çok sayıda STK temsilcisi ve engelliler katıldı. Program, STK Temsilcilerinin Atatürk Büstüne çelenk koymasıyla başladı. Ardından program Şehitler ve Atatürk için bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile devam etti.

Derin Deniz Rehabilitasyon Merkezinden Eda Ülkü’nün şiir okumasının ardından Kent Konseyi Engelliler Meclisi Başkanı Remzi Bolaman yaptığı konuşmasında şunları söyledi; “Bizler bütün kamuya açık alanlarda, her yerde olmak istiyoruz. Koltuk değneklerimizle, tekerlekli sandalyelerimizle, beyaz bastonlarımızla, annelerimizle, babalarımızla hep beraber her yerde bulunmak istiyoruz. Ama maalesef bizi ikinci sınıf insan olarak görüyorlar. Çanakkale’de bazı toplu ulaşım araçlarının şoförleri engelli vatandaşları almamak için onları görmezden geliyor. Engellilerimize gereken önem ve değer verilmiyor. Unutulmamalıdır ki her sağlıklı birey bir engelli adayıdır.”

Engelli vatandaşlardan oluşan gösteri grubu tüm hünerlerini sergiledi

Programın devamında Halk Eğitim Merkezi ASO Müdürlüğü Engelliler Merkezi Engelliler Halk oyunu gösterisi ve sonrasında Derin Deniz Halk Oyunu Gösteri Grubunun gösterisi ile program sona erdi. Programın bitmesinin ardından Çanakkale Kent Konseyi Başkanı Engin Kandemir ve diğer katılımcılar davul ve zurna eşliğinde çiftetelli oynayınca ortaya renkli görüntüler çıktı. Engin Ören


Çanakkale engelli-haftası engelliler gereken-önem kent konseyi Bu haber 2 defa görüntülendi