Hamidiye Tabyaları’nda Hummalı Çalışma

3 sene önce Güncel
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Hamidiye Tabyaları’nda Hummalı Çalışma

Restorasyon çalışmalarına 2014 yılının ortalarında başlanan Barbaros Mahallesi’ndeki Belediye Plajı’nın yan kısmında bulunan 105 dönümlük arazi üzerindeki Hamidiye Tabyalarında düzenleme çalışmalarında sona yaklaşılıyor.

Belediye Plajı’nın yan kısmında bulunan 105 dönümlük arazi üzerindeki Hamidiye Tabyaları’nın restorasyon çalışmalarının 2016 yılında tamamlanacağı planlanıyordu. 2017’nin ortalarına gelinmesine rağmen çalışmalar hala tamamlanamadı.

2 yıldan bu yana da bir türlü restorasyonu tamamlanamayan Hamidiye Tabyaları’ndaki hummalı çalışmalar devam ediyor.

Yetkililerden alınan bilgiye göre Tabyalarda kaba işler bitti fakat ince işçilik devam ediyor. Hamidiye Tabyası’nın restorasyonunun tamamlanmasının ardından 10 tane bonetten ilk 6 bonette farklı temaların yer alacağı müzeler yer alacak. Diğer 4 bonette ise kültürel alan olacak. Özellikle 1’nci ve 8’inci büyük bonetler yaklaşık 6 ve 8 oda ile buraları kültür alanları haline getirilecek. Bunun yanı sıra 105 dönümlük alanda sportif amaçlı basketbol, futbol ve voleybol sahaları olacak. Girişin sol kısmın da yeme, içme ve dinlenme alanları ile ağaçlandırılarak sosyal alanlar yer alacak.

Dilek Akşen

 


Çanakkale hamidiye-tabyaları hummalı-çalışma Bu haber 2 defa görüntülendi