SINAV ZAMANI

4 sene önce Cemal Oral Yazarlar
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

SINAV ZAMANI

26-27 Nisan tarihlerinde gerçekleştirilecek olan TEOG sınavının mazereti 20-21 Mayıs tarihlerinde yapılacak. Sınav sonuçlarının ilanı ise Haziran ayında gerçekleştirilecek. Toplam 6 sınavın yapılacağı TEOG’da ilk gün; Türkçe, Matematik, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, ikinci gün ise Fen Bilimleri, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük ve Yabancı Dil sınavı yapılacak.

TEOG nedir?

Temel Eğitimden Orta Eğitime Geçiş Sınavı(TEOG), 8.sınıf öğrencileri için yapılmakta olan sınavın kısa adıdır. Öğrenciler TEOG’da, Türkçe, Matematik, Fen ve Teknoloji, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Yabancı Dil, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerinden sınava tabi tutulmaktadır.Ortak sınavların gerçekleştirileceği günlerde, sınavların yapıldığı okullardaki 5, 6 ve 7. sınıf öğrencileri ve ortaokullarla aynı bahçede eğitim gören diğer okullardaki öğrenciler ders yapmayacak.

Uzmanlar Diyor ki;

Çocuğunuzun ergenlik döneminde olduğunu unutmayın. Çocuğunuzun geleceği konusundaki endişeleriniz çocuğunuza yansır. Beden dili ve ses tonu ile verdiğiniz mesajlara dikkat edin. Ders çalış demeyin. Sorumluluğunu bilen ve sınavlara hazırlanan öğrenciler için ailelerin uyarılarına ihtiyaç yoktur. Negatif motivasyondan uzak durun. Bazı anne babalar çocuklarının motivasyonunu artırmak için; “bu gidişle sen asla kazanamazsın, yata yata sınav kazanılmaz” gibi sözler söyler. Ancak negatif motivasyon pek az öğrencide başarılı olur. Hatta öğrencinin kendisini başarısız görmesine neden olarak kaygısını artırabilir. Kendi hayatınızı unutmayın. Çocuğunuzdan beklentilerinizde gerçekçi olmaya çalışın. Her anne baba kendi çocuğunun daha özel olduğunu düşünür. Oysa her insanın objektif bakıldığında belli alanlarda kuvvetli yönleri olabildiği gibi belli alanlarda da zayıf özellikleri olabilir. yapabilecekleri birbiriyle uyumlu olursa çocuğunuz daha az kaygı yaşayabilir.

Kısacası

Çocuğunuza ‘Yarış atı’ muamelesi yapmayın. Her çocuk kendi yeteneğine göre sınava hazırlanır ve sonuç alır. Önemli olan sınavın her şeyin başı ya da sonu olduğu duygusuna kapılmamak.

Rahat olun, hayatınıza yön verin…


Çanakkale cemal-oral sınav-zamanı teogg Bu haber 25/04/2017, Salı günü yayınlandı, 6 defa görüntülendi
*