ENGİNARI ÇOK SEVİYORUM!

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

ENGİNARI ÇOK SEVİYORUM!

Enginar, papatyagiller familyasına ait çok senelik bir bitkidir ve keşfedildiğinden beri gerek lezzet gerek sağlık açısından ciddi bir tüketim sıklığına sahip bir sebzedir. Ana vatanı Akdeniz’ dir. Bildiğimiz enginar dışında bir de yabani enginar var ki ona ‘kenger’ adını veriyoruz. Onun da anavatanı Akdeniz’dir.

Enginar da bizi seviyor!

Enginar bünyesinde barındırdığı vitamin ve minerallerle vücuda adeta sağlık bahşediyor. Hem de bunun yanında kalorisiyle de kilo kontrolüne ve kilo vermeye de yardımcı oluyor. Kolesterol içermemesiyle kalp ve damar sağlığı için bir mucize… Doymuş yağ oranının çok düşük olduğu bu sebze aynı zamanda yüksek lif ve demir içeriğine sahiptir. Bağırsak sağlığında lif, vazgeçilmez hatta olmazsa olmazdır. Enginar içeriğinde barındırdığı yüksek lif oranıyla kabızlığa iyi gelmektedir. Ve kabızlığa iyi gelmesinin bir sebebini de açıklıyoruz: %77 su oranıyla enginar bu işi hem lif hem su oranıyla bir arada yürütüyor!

Karaciğerimi de çok seviyorum!

İçerdiği en önemli maddelerden biri ‘cynarin’ dir ve enginarın en çok yaprağında bulunur. Cynarin safra asidi salgılanmasını sağlayarak bağırsakların bu asitle buluşmasını sağlar. Böylece yağ yıkımı çok daha hızlı olur. Bu salgıdaki artışla da karaciğer kolesterol salgılamayı durdurur böylece total kolesterolde düşüş gözlemlenir. Cynarin ve luteolin aynı zamanda trigliseritlerdeki azalmayı da sağlar. Luteolin LDL kolesterolün oksitlenmesini engelleyerek bu işlevi görür aynı zamanda enginarın bünyesinde bulunan inulin ve beta-sitosteroller de aynı işleve sahiptirler. Bahsettiğimiz inulin sadece kolesterole değil çözünmez bir lif kaynağı olduğu için kabızlık sorununa da iyi gelmektedir. Ayrıca kan şekeri regülasyonundaki rolü çok büyüktür.

Bu karaciğer dostu sebze, karaciğeri en iyi temizleyen besinler listesine adını altın harflerle yazdırmıştır. İçeriğindeki sinarin maddesi karaciğeri korur, safra salgısını arttırır ve safra kesesi taş oluşumunu engeller.

Biz susalım enginar konuşsun!

Neler yapılabilir enginarla peki nasıl tüketmeliyiz?

Öncelikle enginarın tadından en iyi şekilde yararlanmak istiyorsak küçük boylarını tercih etmeliyiz. Biliyorsunuz ki kılçıklı bir yapıya sahip ve enginar boyutu büyüdükçe bu kılçıklı yapıda artış gözlemlenecektir. Bu da tat algısını olumsuz etkiler. Enginarın yemeği dışında salatasını yapabilir veya salatalarınıza ekleyebilirsiniz. Ayrıca ege bölgesinden bu mucize sebzenin dolması da yapılmaktadır.

Küçük bir Diyet-D tavsiyesi: Sevdiğin salata malzemelerinle 100 gr kadar haşlanmış, küp küp doğranmış tavuk göğsünü, 1 orta boy ekşi yeşil elma ve 2 orta boy haşlanmış enginar ile karıştır üzerine limon, zeytinyağı, balzamik sirke ve sevdiğiniz baharatlarla bir sos hazırlayın. Yanına tüketeceğiniz bir su bardağı ayranla gayet doyurucu, sağlıklı ve toksin atıcı bir öğün sizin olmuş olur.

Hepimiz birbirimizi seviyorsak işlem tamam sevgili okurumJ Keyifli hafta sonları…


Çanakkale didem güner diyet-d enginar köşe yazısı Bu haber 21/04/2017, Cuma günü yayınlandı, 33 defa görüntülendi
*