Köy Enstitülerinin 77. Yılı kutlandı

4 sene önce Güncel
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Köy Enstitülerinin 77. Yılı kutlandı

Yeni Kuşak Köy Enstitülüler Derneği Çanakkale Şubesi, Köy Enstitülerinin kuruluşunun 77. Yılını Cumhuriyet Meydanına bıraktığı çelenk ile kutladı.

Türkiye’de 1940 yılında köylerin gelişimi ve değişimi amacıyla kurulan Köy Enstitüleri 1954 yılında kapatılmıştı. Yeni Kuşak Köy Enstitülüler Derneği Çanakkale Şubesi ise gerçekleştirdiği program ile Köy Enstitülerinin kapatılışının 63. Yılında, kuruluşunun 77. Yılını kutladılar.

YKKED Çanakkale Yönetim ve Denetim Kurulu ile derneğe olan öğretmenlerin katıldığı program Atatürk anıtına çelenk koyulması ile  başladı. Sonrasında Şehitler adına bir dakikalık saygı duruşu ve ardından İstiklal Marşının okunmasıyla devam etti. YKKED Çanakkale Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Osman Demircan yaptığı konuşmada şunları dile getirdi; “Köy Enstitülerinin 77. Yılında önceki gün ülkemizin önüne gerici bir referandum dayatıldı. Türkiye’ye olağan üstü hal baskısıyla geleceği oylatılarak, eğitim yaşı 5 olan topluma başkanlık sistemi seçtirildi. Milli gelirin yüzde 55’i, nüfusun yüzde 1’inin elinde. Bunların düzeltilmesi için 15 yıldır hiçbir olumlu çaba yok. İnsan, sanat ve demokrasi merkezli bir uygarlık projesi olan Köy Enstitüleri günümüzdeki arayışlarımızda aydınlık bir Cumhuriyet kazanımı olarak yaşamın her alanında hep var olmalı.” YKKED Çanakkale Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Osman Demircan’ın yaptığı konuşmanın ardından törene katılan derneğe üye öğretmenler çalan mandolin eşliğinde harmandalı oynayarak renkli görüntüler oluşturdular.

Engin Ören


77-yıl çanakkale şubesi çanakkalle cumhuriyet meydanı kutlama yeni-kuşak-köy-ensitüleri-derneği Bu haber 17/04/2017, Pazartesi günü yayınlandı, 1 defa görüntülendi
*