Lâpseki içme suyunda arsenik tehlikesi mi var?

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Lâpseki içme suyunda arsenik tehlikesi mi var?

İl Koordinasyon Kurulu’nun 2017 yılı ilk toplantısı gerçekleştirildi. Lâpseki Bayramdere Barajı’ndan gelen suda arsenik olduğunu ifade eden İller Bankası Bursa Bölge Müdürü Ali Ekrem Ayti, konunun araştırılmasını istedi.

Çanakkale Valisi Orhan Tavlı’nın başkanlık ettiği Çanakkale İl Koordinasyon Kurulu 2017 yılı 1. Dönem toplantısı İl Özel İdaresi’nde yapıldı. Vali Orhan Tavlı’nın konuşmasının ardından kamu kurum ve kuruluşları adına biten ve devam eden yatırımlar hakkında sunumlar yapıldı. Toplantıya başlamadan önce Çanakkale Turistik Otelciler, İşletmeciler ve Yatırımcılar Birliği Derneği (ÇATOD) Yönetim Kurulu Üyesi turizmci Armağan Aydeğer tarafından 2018 Troia Yılı çalışmaları konusunda sunum yapıldı. Vali Orhan Tavlı; “İlimizde 2017 yılı yatırım projelerini hep birlikte değerlendireceğiz. 2017 yılı itibari ile ilimiz genelinde;  846,750 Bin TL ödenek verilen 384 proje için birinci dönem sonu itibari ile 55,680 Bin TL harcanmıştır. 312 proje devam etmekte olup, 67 proje etüt ve onay aşamasındadır. Son yıllarda ulaşım, sağlık ve eğitim gibi alanlarda büyük ölçüde yol kat edildi. Yıllardır beklenen 1915 Çanakkale Köprüsü ve otoyolların temelinin bu yıl atılmış olması da kamu ve özel sektör yatırımlarının gelişmesinde önemli bir rol oynayacaktır.” dedi.

BAYRAMDERE BARAJI SUYUNDA ARSENİK VAR

İller Bankası Bursa Bölge Müdürü Ali Ekrem Ayti toplantıda yaptığı konuşmada “Lapseki-Çardak hattında arıtma tesisi yapıyoruz. Lâpseki Bayramdere Barajı’ndaki suda arsenik çıktı. Arıtma ile içme suyu seviyesinde tehlike sınırı altına indiriyoruz ama o barajdan su alıp da arıtmasız şekilde kullanan vatandaşlar varsa dikkat edilmesi gerekiyor. Barajda arsenik sorunumuz var. Bunun muhakkak araştırılması gerekiyor.” dedi.

DSİ 25. Bölge Müdürü Erol Şenöz toplantı sonrası konuya ilişkin gazetemize yaptığı açıklamada; “Bayramdere Barajı, DSİ tarafından yapılmış bir barajdır. Biz oradan Lâpseki’ye sulama ve içme suyu veriyoruz. İlk defa bu toplantıda barajda arsenik oranının yüksek olduğunu duydum. Bunu inceleyeceğiz. Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü de inceleyecektir.” dedi.

Yetkililerden konuya ilişkin açıklama yapılması bekleniyor.

Dilek Akşen


arsenik il-koordinasyon-kurulu lapseki tehlike Bu haber 11/04/2017, Salı günü yayınlandı, 10 defa görüntülendi
*