Uluslararası etkinlik Çanakkale’de

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Uluslararası etkinlik Çanakkale’de 

Suriyeli savaş mağduru çocuklar adına farkındalık oluşturmak için gerçekleştirilen uluslararası ‘iamchild’ etkinliği Çanakkale’de de yer aldı.

Dünya Çocuk Hakları ve Evrensel Çocuk Günü kapsamında başlatılan ve Suriye’deki savaşın en büyük mağdurları olan çocuklar için yapılan ‘iamchild’ isimli sosyal sorumluluk projesi koordinatörü Michal Bardavid, velilerden İngilizce Öğretmeni ve Ortadoğu Uzmanı Özlem Akı’nın ricası üzerine Çanakkale’ye geldi. Sosyal sorumluluk projelerine önem veren Çilek Akademi Bale Okulu projede bale gurubu öğrencileriyle birlikte yer aldı. Tüm öğrenciler açısından oldukça yararlı ve farkındalık yaratıcı olan bu etkinlikte, Bardavid çocuklarla uzun uzun deneyimlerini paylaştı ve öğrencilere Suriyeli Çocuklara başka bir pencereden bakmalarına yardımcı oldu. Böylesine anlamlı bir projede Suriyeli çocukların yalnız olmadıklarını göstermek istedik diyen Okul Müdürü Hacer Kıvançer; “Konuğumuzun projesinde çocuklar için hazırladığı dans koreografisini yaparak projeye destek olduk mutluyuz” dedi.

Çin’in Uluslararası haber kanalı olan CCTV’de muhabirliğinin yanında psikolojik danışmanlık da yapan Michal Bardavid; “Mülteci kamplarında yaşayan çocuklar etkileşim içinde olmak istiyorlar. Konuşmak ve paylaşmak istiyorlar. Tüm çocuklar gibi oyun oynamak ve şarkı söylemek istiyorlar. Oradaki çocuklar kısaca pozitif bir olay yaşamaya açlar. O yüzden onlara küçük bir egzersiz hazırladım.  Bu egzersiz 5 pozitif cümleden oluşuyor. “Ben güvendeyim, ben çocuğum, ben güzelim, ben seviliyorum ve ben bütünüm”. Bu cümlelerin Arapçalarını öğrendim ve 5 tane hareketle de bu cümleleri destekledim. Aynı zamanda bu hareketi grup olarak yaptığımız zaman çok büyük bir enerji, dinamik oluşuyor. Amacım Suriyeli çocuklara destek olmak, farkındalık yaratmak.”

İngilizce Öğretmeni ve Ortadoğu Uzmanı Özlem Akı; ““Bizler öğretmeniz ve aynı zamanda birer anneyiz. Dünyanın her neresinde olursa olsun ağlayan bir çocuk görürsek, koşarak elimizi uzatır, ona yardım ederiz. Bu bizim vicdanımızın ve mesleğimizin bir görevidir. Onlara ulaşabiliyor ve bir nebze de olsa masum evlatların gülümsemelerini sağlayabiliyorsak ne mutlu bize” diyerek düşüncelerini ifade etti.

Dilek Akşen

 

 


Çanakkale etkinlik iamchild suriyeli-savaş-mağduru-çocuklar uluslararası-etkinlik Bu haber 27/03/2017, Pazartesi günü yayınlandı, 7 defa görüntülendi
*