Gökhan “Törende Değil Parti Mitinginde Konuştum”

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Gökhan “Törende Değil Parti Mitinginde Konuştum”

Çanakkale Belediyesi tarafından 18 Mart Şehitleri Anma ve Çanakkale Deniz Zaferi dolayısıyla fener alayı ve Funda Arar konseri düzenlendi. Önceki yıllara göre katılımın çok daha fazla olduğu fener alayında 30 binden fazla kişinin yürüdüğü görüldü.

Cumhurbaşkanı ve Başbakan’ın katılım gösterdiği 18 Mart törenlerinin ardından fener alayının bir gün geç yapılması, Çanakkaleli vatandaşların 18 Mart törenlerine katılamaması, alınan güvenlik önlemleri ve Başkan Gökhan’ın stat konuşmasının ıslıklanması gündem konusu oldu. Törenler sebebi ile bir gün geç gerçekleştirilen fener alayında katılımın diğer yıllara göre fazla olması dikkat çekti.

Yürüyüşe; Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, CHP Milletvekilleri Muharrem Erkek ve Bülent Öz, Kepez Belediye Başkanı Ömer Faruk Mutan, CHP İl ve Merkez İlçe Başkanları Nejat Önder ve Celal Karakaş da katıldı. 30 binden fazla Çanakkaleli’nin katılım gösterdiği belirtilen fener alayı, Cumhuriyet Meydanı’ndan başlayarak Morabbin Park’ta sona erdi. Burada yapılan havai fişek gösterisinin ardından binlerce kentli, Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen Funda Arar konserinde bir araya geldi. Arar’ın takdimi ile sahneye çıkan Başkan Gökhan, stadyumda yaşanan sözlü saldırılardan bahsederek, “Konuşmamı izlediniz. Bir ıslık, bir uğultu, bir yuh sesleri geldi arkadan… Ama ben şunu diyorum;  sevgili kardeşim stada giremedin ama orada bir tören olmadı. Orada tören olmadı, orada bir partinin mitingi oldu. Ben orada konuştum” dedi.

Konser sonunda ünlü sanatçıya çiçek takdim eden Ülgür Gökhan, 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi Kutlamalarının neden bir gün geç yapıldığı ile ilgili olarak yaptığı açıklamalarla konuşmasına başladı. Başkan Ülgür Gökhan; “18 Mart Deniz Zaferi Kutlamaları ve Çanakkale 1915 Köprüsü’nün temel atma töreni nedeniyle; Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız olmak üzere devletin zirvesinden de yoğun katılım olması sebebi ile devletimiz bizden Fener Alayını ve konseri, bir gün geç yapmamızı istediler” dedi.

ÇANAKKALELİLER STADYUMA ALINMADI

Başkan Gökhan; Çanakkale 18 Mart Stadyumundaki törenlere Çanakkale Halkının da katılmak istediğini ama stadyuma alınmadığını hatırlatarak konuşmasına; “18 Mart törenleri olur. ‘Biz de kutlamamızı bir gün sonra yaparız’ dedik. Ancak; hiç bunda tereddüt etmedik ama halkımızın da düşünülmesi lazım. Halkımız da o tören alanına giremiyor. Değerli hemşerilerim, güzel Çanakkaleliler, yiğit insanlar, barışsever insanlar. Öncelikle karşıdaki şehitlerimizi bir kez daha minnet ve rahmetle anıyorum. Gazi Mustafa Kemal’i ve silah arkadaşlarını rahmetle anıyorum” diye devam etti.

“ORADA BİR TÖREN OLMADI”

Ünlü Sanatçı Funda Arar’ın konseri öncesinde alana gelen vatandaşlara Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ın protesto edildiği stadyumda yaptığı konuşması izletilmişti. Stadyum konuşmasına atıf yaparak protesto edilmesi ile ilgili açıklamalarda bulunan Başkan Ülgür Gökhan; “Konuşmamı izlediniz, bir ıslık, bir uğultu, bir yuh sesleri geldi arkadan. Ama ben şunu diyorum; sevgili kardeşim stada giremedin ama orada bir tören olmadı. Orada tören olmadı, orada bir partinin mitingi oldu. Ben orada konuştum.”

“BENDE BU YÜREK VAR”

“Bende bu yürek var. Bende bu yürek nereden geliyor, karşıdan geliyor, Gazi Mustafa Kemal’in askeri olduğum için geliyor. Orada yapılanlar bana değil; sizlerin temsilcisi olduğum için bana yapıldı. Ama aslında sizlere yapıldı. Onları lanetliyorum. 18 Mart Törenlerini bir parti mitingine çevirenleri lanetliyorum. Onun için biliyorum ki; en coşkulu Fener Alayı oldu bugün. Ama müsterih olun kardeşlerim. Çanakkale’de barış içerisinde yaşamaya devam edeceğiz” dedi.

Eren Aşnaz


18mart-şehitleri-anma-ve-çanakkale-deniz-zaferi Çanakkale fener-alayı funda-arar-konseri kortej Bu haber 20/03/2017, Pazartesi günü yayınlandı, 4 defa görüntülendi
*