ÖTV Sıfırlandı Satışlar Patladı

4 sene önce Güncel Manşet
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

ÖTV Sıfırlandı Satışlar Patladı

Mobilya ve beyaz eşyada, Nisan ayı sonuna kadar sürecek olan ÖTV düzenlemesi, satışları büyük oranda artırdı. Çanakkaleli beyaz eşya satan esnaflar, durumdan son derece memnun…

Beyaz eşyada ÖTV’nin Nisan ayının sonuna kadar sıfırlanması tüm ülkede olduğu gibi Çanakkale’de de alışverişe bir hareket getirdi. Özellikle yeni evlenen çiftlere alış verişte rahat bir nefes aldıran uygulama eski eşyalarını değiştirmek isteyen ama pahalılıktan dolayı hep erteleyen vatandaş için de bir fırsat haline geldi. Bu işten en karlı çıkan taraf ise firmalar oldu. Beyaz eşya ve elektronik küçük ev aletleri satışı yapan firmaların 2017 Şubat ayı satışları, geçen yılın aynı ayına oranla yüzde 20 ile 25 arasında artış gösterirken, bilhassa hafta sonları müşterilerin çok yoğun ilgisi gözlenen satış mağazaları, müşteriye yetişmekte zorlanıyor.

“BEYAZ EŞYA ALIŞ-VERİŞİ ÇOK HAREKETLİ”

Konu ile alakalı görüşlerini aldığımız Ses Elektronik Köprübaşı Şubesi Yetkilisi Hacer Arslan şunları söyledi; “Şubat ayı beyaz eşya alışverişi açısından çok hareketli bir ay oldu. Elektronik ev aletlerinin satışında da gözle görülür bir artış gerçekleşti. Mart ayı satışlarında da yine aynı şekilde bir artış bekliyoruz. Bu ÖTV indirimine kent insanı yeni yeni adapte oluyor. Genelde küçük ev aletleri almak için fırsat beklenmiyor olsa da indirim sayesinde satışlarda bir etki gözlemledik. Ama buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi ve ankastre gibi ürünlere ilgi büyük oranda arttı. Bu indirimin dışında çeyiz paketleri adı altında oluşturduğumuz paketlerin avantajlı fiyatları da yine yeni evlenen çiftler için büyük bir fırsat.”

“ŞUBAT AYI ÇOK YOĞUN GEÇTİ”

Kuyumcular Çarşısı olarak bilinen sokakta yer alan Bosch Bayisi çalışanı Yasemin Çalışır ise; “ÖTV sıfırlandığından bu yana satışlarda ve müşteri yoğunluğunda önemli bir artış gözlemledik. Normal şartlarda Şubat ayı beyaz eşya alış verişi için ölü bir sezonken, ÖTV’de yapılan bu sıfırlama sonrası bu yılın Şubat ayını çok yoğun geçirdik. Mart ayı ise Şubat ayından daha yoğun olacak diye düşünüyorum. Satışlardaki artış oranı ise geçen yılın aynı ayına göre yüzde 25’e varan bir artışla gerçekleşti. Bilhassa beyaz eşyada büyük bir ilgi ve yoğunluk yaşıyoruz” dedi.

Engin Ören


beyaz-eşya beyaz-eşya-esnafı Çanakkale mobilya ötv-düzenlemesi Bu haber 06/03/2017, Pazartesi günü yayınlandı, 5 defa görüntülendi
*