Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

“Teyfik Bulut yalnız değildir”

KESK Haber Sen 5’nolu

KESK Haber Sen 5’nolu Şube tarafından Çanakkale PTT Başmüdürlük önünde, sendika üyesi Çan PTT çalışanı Teyfik Bulut’un disiplin soruşturmasında sadece kınama cezası almasına rağmen Edirne’nin İpsala PTT Müdürlüğüne sürüldüğü iddia edilerek basın açıklaması yapıldı. Yapılan açıklamada, PTT Yöneticilerini uyarıyoruz, bu yanlıştan bir an önce dönün. Arkadaşımızın onurlu emek mücadelesinin yanındayız” denildi.

PTT Başmüdürlük önündeki basın açıklamasına KESK Çanakkale bileşenleri tarafından, üzerinde, “Sürgün insanlık suçudur, Teyfik Bulut yalnız değildir” yazılı pankart açılarak destek verildi. Basın açıklaması için KESK Haber Sen 5’nolu Şube’den, Şube Başkanı Deniz Salmanlı, Şube Sekreteri Bektaş Saltık, MYK’dan İzzettin Ekin İstanbul’dan Çanakkale’ye geldi.  Bektaş Saltık ve İzzettin Ekin’in konuşmasını ardından basın açıklamasını Şube Başkanı Deniz Salmanlı yaptı. Salmanlı açıklamasında, “Bugün buradaki bu açıklama, sömürülen, hak gaspına uğrayan, güvencesiz, kuralsız çalışmaya zorlanan, sürgünle terbiye edilmeye çalışılan emekçinin isyanıdır. Emekçilerin hak arayışıdır söz hakkı talebidir” ifadelerini kullandı.

Basın açıklamasının devamında, PTT’nin liyakatsiz yönetiminin, kurumla ilgili zararların ve yolsuzlukların had safhada olduğu bir dönemde, kendilerine biat etmeyen çalışanları susturmak için, özellikle de sendika üyelerinin sürülmeye devam edildiği iddia edilerek, “Sendika olarak kurumun çıkarlarını korumak için yaptığımız açıklamalar, gerçekleştirdiğimiz eylemler soruşturma konusu olmakta hatta cezalar verilmektedir. Şube yöneticilerimiz, sendika üyelerimiz, doğruları söyleyen emekçiler, yaşadıkları sürgünler nedeniyle iller arasında adeta mekik dokur hale geldiler. Bugün buradaki bu açıklama; sömürülen, hak gaspına uğrayan, güvencesiz, kuralsız çalışmaya zorlanan, sürgünle terbiye edilmeye çalışılan emekçinin isyanıdır. Emekçilerin hak arayışıdır, söz hakkı talebidir.

“Tevfik Bulut Bu Sürgünü Hak Edecek Ne Yaptı?”

Çanakkale/Çan Merkez Müdürlüğünde gişe görevlisi olan ve tek üyemiz Teyfik Bulut da işte bu haksızlıklarla karşı karşıya kaldı. Arkadaşımız, kendisine yöneltilen suçlama ve dayatmalara karşı dilekçe hakkını kullandı. İşyerinde şahit olduğu usulsüzlükleri kuruma yazılı olarak bildirdi. Üyemiz biat etmedi, boyun eğmedi, hakkını savundu. Sonrasında içi boş sebeplerden soruşturmalar açtılar. İşyerinde çalışanların ifadesi alınmadan, kamera kayıtları incelenmeden, yangından mal kaçırır gibi, sözlü savunmasını alıp, belirlenmiş cezayı vermeye çalıştılar. Tamamen kanaate dayalı bir karar ile önce disiplin cezası verdiler ardından Edirne/İpsala’ya sürgün ettiler. Bu usulsüz yer değiştirmeyi, hukuksuz verilmiş cezayı buradan tüm kamuoyuna açıklıyoruz. Peki, Tevfik Bulut bu sürgünü hak edecek ne yaptı? Yolsuzluk mu yaptı? Yüz kızartıcı suç mu işledi? Kurumu zarara mı uğrattı? PTT araçlarını kendi hususî aracı gibi mi kullandı? Elbette hayır! Tevfik arkadaşımızın suçu: Liyakatsiz ve kendini hukuktan üstün yöneticilerin, her türlü keyfî ve usulsüz uygulamalarına karşı çıkmak. Evet, Tevfik arkadaşımızın alnı açık, başı dik! Otoriteye boyun eğmedi!  Onuruyla yaşayan kamu emekçisi üyemizi susturmak istediler! Sindirmek istediler! ‘İşyerinde düzene uymuyorsun!’ diye makam odalarında uyardılar! Gişede görevli olmasına rağmen, usulsüzce iş yeri mahali dışında E-Devlet şifresi vermeye zorlandı. İşlem sonunda da bunun yönetmeliklere aykırı olduğunu, amirine yazılı olarak bildirdi. Müdürü bunun üzerine herkesin önünde arkadaşımızı insan onuruna yakışmayan şekilde azarladı. Soruyoruz! Teyfik Bulut,  yerine getirdiği emirin usulsüz olduğunu yazılı bildirmek istediği için mi suçlu?

Toplu gönderim yapan bir firmanın usule uygun olmayan gönderilerine karşı çıktığı için mi suçlu? Gönderilerin fiziki olarak şubeye getirilmeden, usulsüzce kabul işleminin yapılmasına karşı çıktı.  Ezberden  doldurulan desi ve ağırlıkların  sisteme yazılmasına karşı çıktı. Bu konuda da genel müdürlük emirleri olmasına rağmen, soruşturmayı yürüten tarafından görmezden gelinmiş, genel müdürlük emirlerini uygulan arkadaşımıza ceza verilmiştir. Evet, Teyfik Bulut suçlu! Adliye Posta ve Kargolarının kabul yönetmeliği gereği, Adliye mutemeti ile birlikte yapılması gereken işlemler, usulsüzce tek başına yapılması istenmiştir. Seçim döneminde iktidar ortağı partinin amblemini taşıyan eşantiyonların, Kurum içinde dağıtılmasına karşı çıktı mı? Çıktı. Evet, Teyfik Bulut suçlu! Bunlar ve onlarca usulsüz işlem için amirlerine Kurumun ilkelerini, yönetmeliklerini hatırlatan arkadaşımız Tevfik Bulut, ardı arkası kesilmeyen cezalarla karşı karşıya kaldı, sürgün edildi! Bizler biliyoruz ki, hiçbir baskı ve sindirme politikası bizlerin kararlı mücadelesini, duruşunu, ilkelerini engelleyemez. Teyfik Bulut arkadaşımızı da engelleyemez. Onun bu haklı mücadelesinde bir aradayız ve hep bir arada olacağız. Teyfik Bulut, çalışma hayatı boyunca mevzuat ve yönetmeliklere uygun çalışmış, usulsüz ve hukuksuz işlerden uzak durmuş, kurumunun çıkar ve menfaatlerini öncelik saymış bir emekçidir” ifadeleri kullanıldı.

“Baskılara, İhraçlara, Sürgünlere Teslim Olmadık, Olmayacağız”

Basın açıklamasının devamında, haksız ve hukuksuz ceza uygulamalar, sürgünler siyasi iktidarın, emekçilerin mücadelesinden duyduğu rahatsızlığın sonucu olduğu belirtilerek, “Bizler çok iyi biliyoruz ki; bu haksız ve hukuksuz ceza uygulamalar, sürgünler siyasi iktidarın; emekçilerin mücadelesinden duyduğu rahatsızlığın sonucudur. Sendikal Tarihimiz boyunca iktidarların ve onların kuklası kurumlardaki yöneticilerin hukuksuzluklarına, baskı politikalarına boyun eğmeyen bir geleneğin mirasını onurla sürdürüyoruz. Dün olduğu gibi bugün de baskılara, ihraçlara, sürgünlere teslim olmadık, olmayacağız. Sözümüzü söylemekten asla geri adım atmayacağız. PTT Yöneticilerini uyarıyoruz, bu yanlıştan bir an önce dönün. Arkadaşımızın onurlu emek mücadelesinin yanındayız” denildi.

Tüm Hakları Saklıdır. | Renowtech