Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Büyük yangına “anız” denilmişti

Geçtiğimiz günlerde Eceabat’ta ormanlık

Geçtiğimiz günlerde Eceabat’ta ormanlık alanda çıkan yangın dolayısıyla Büyük Anafartalar Köyü boşaltılma noktasına gelmişti. Peki yangının ardından köy halkı ne durumda?

Tarihi Alan Başkanlığı sorumluluğunda olan Büyük Anafartalar Köyü, geçtiğimiz günlerde büyük bir yangın ile karşı karşıya kalmıştı. Yollar kapatılmış, köy boşaltılmıştı. Büyük Anafartalar Köyü Muhtarı Sadri Aydoğan, yangının ardından sigortalı olsun ya da olmasın tüm vatandaşlara yardım edilmesi gerektiğini dile getirdi. Öte yandan Büyük Anafartalar Köyü’nün eski Muhtarı ve şu an İl Genel Meclis Üyesi olan Osman Gül, yangının yol kenarına atılan izmaritten meydana geldiğini öne sürdü.

Aydoğan; “Halk hemen müdahale etti”

Çanakkale’yi derinden etkileyen olaylardan biri de yangın. Doğal güzelliklerinin yanı sıra tarihi geçmişi ile de büyük bir öneme sahip olan kentte, meydana gelen yangınlar derinden etkiliyor. Büyük Anafartalar Köyü’nde çıkan yangının ardından Çanakkale Gündem Gazetesi’ne özel açıklamalarda bulunan Büyük Anafartalar Köyü Muhtarı Sadri Aydoğan; “Yangın hendek kıyısından başladı, dağı sarmıştı, bağlarla kalır diye düşündük ama kalmadı, atlaya atlaya ilerledi. Çok çabuk bir şekilde köye ulaştı, yarım saat bir saat kadar. Yangının ardından hatlarda zararlar oluştu ama anında onarılma yapıldı. Dağda samanlar yandı, kiminin buğdayı yandı, buğday tarlaları komple yandı. 1300 dönüm yer yandı, biçilmemiş halde. Yangın, yerleşim yerlerinin içine bile girdi. Kullanılmayan bir ev yandı. Köyün içinde bulunan avlular kuru otlar vardı onlar tutuştu. 5-6 yerde yangınlar oluştu, halk hemen müdahale etti” şeklinde konuştu.

“İnsanlar bir beklenti içerisinde”

Vatandaşların beklenti içinde olduğunu belirten Aydoğan; “Sigortalı olan vatandaşların zararları giderilmeye başlandı ama sigortalı olmayanlara hiçbir şey yok şu anda. Bence herkese masrafı kadar bir para verilmesi gerekiyor. Tohum, gübre, mazot desteği verilebilir.  Herkes devletten bir şey bekliyor şu an. Sigortası olan aldı ama geriye kalan insanlar bir beklenti içerisinde” ifadelerini kullandı.

Gül; “Tüm pislik çamların içerisindeydi”

Büyük Anafartalar Köyü’nün eski Muhtarı ve şu an İl Genel Meclis Üyesi olan Osman Gül, ormanlık alanlardaki pisliklere değinerek; “En büyük sorunlardan bir tanesi; çamlara budama yapıldı, tüm pislik çamların içerisindeydi. Yangının bu kadar hızlı büyümesinin nedeni rüzgar ama rüzgarın haricine ormanlık alandaki pisliğin çok olması. Ağaçların bir tarafı yanmış bir tarafı yanmamış, dallar yandı aslında, ağaçlar yanmadı. Bir müteahhit kesim yaptı, kesimini yaptığı dalları ormanda bıraktı, normalde toplanır bunlar. Mesela dört sene önce toplandı ve ufalandı, bu sene ormanın içinde bırakıldı” sözlerini kullandı.

“Hangi çiftçi evini yakmak ister?

Anız yangını olmadığını belirten Gül; “Burada yangın doldurma tanker yerleri çok yukarıda, basınç az, aşağılara derhal yapılması gerekiyor. Devlet bize ne zaman lazım? düştüğümüz zaman. Gelen dozerlerle, arazözlerle devletin gücünü gösterdiler ama iş bittikten sonrası da çok önemli. Bir yandan da baraj kenarında bulunan bir arazide, yolun kenarına atılan bir izmarit tarafından meydana geldi. Televizyonlar anız yangını diyor, hangi çiftçi evini yakmak ister? Bizim işyerimiz, fabrikamız, evimiz tarla. Yangından önce yol kenarları açılmadı, yangından sonra yol kenarlarına temizleme yapıldı. İlla bizim tarlamız mı yanmalı? Hendekler açıldı ama iş işten geçtikten sonra” diye konuştu.

“Ben o riski alır mıyım?”

“E ben yanmışım, zarardayım, devletten önce Alan Başkanlığı var” diyen Gül; “Burası Tarihi Alan Başkanlığı bölgesinde. Alan Başkanlığından tohum, gübre, mazot desteği yapmasını bekliyoruz. Mezarlık, yol yap ama burada yaşayan insanlar var. Bizim bölgede normal şartlarda ateş yakmak yasak, kimse ona cesaret edemez. Benim malım biçilmemiş, ben o riski alır mıyım? Çamları budadın diyelim, ağaçları sattın, pisliğini neden bıraktın?” dedi.

Tüm Hakları Saklıdır. | Renowtech