Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Manşet

Tüm sanıklar beraat etti

Aralarında geçmiş dönem Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ın da bulunduğu 16 sanıklı davanın karar duruşması görüldü. Duruşmada hakim tüm sanıkların beraatına karar verdi.

Ülgür Gökhan Belediye Başkanlığı döneminde yargılandığı dava duruşmasında, kamuyu zarara uğrattığı suçlamasını kabul etmeyerek bir önceki duruşmada, “Su ve vicdan nöbetinde madencilere tepki göstermeseydim ve vatandaşlara ulaşım sağlamasaydım işte o zaman suç işlemiş olurdum” diye konuşmuştu. Ülgür Gökhan bugün tekrar hakim karşısına çıktı.

Kirazlı mevkiinde özel bir şirket maden arama çalışması yapmak üzere izin almıştı. Maden sahası Çanakkale’nin tek içme suyunun karşılandığı Atikhisar Baraj havzasına yakın olduğu için çevreciler ve birçok vatandaş ayağa kalkmıştı. Maden arama sahasına yakın bir noktada vatandaşlar, su ve vicdan nöbeti altında eylem başlatmıştı.

Eylemler ülke genelinde çok ses getrince maden ruhsatı iptal edildi. Eylemler sırasında Çanakkale Belediyesi tarafından vatandaşların eylem yerine gitmesi için araç tahsis edilmişti. 24 Kasım 2021 tarihinde müfettişlerin incelemeleri doğrultusunda, dönemin Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ın içinde bulunduğu 16 idareci hakkında, görevi kötüye kullanma ve kamuyu zarara uğrattığı gerekçesi ile dava açılmıştı. Davanın 5’inci duruşması 26 Nisan tarihinde Çanakkale 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülmüştü. Ülgür Göhan savunmasında, “Maden sahası kentin tek içme suyunun karşılandığı Atikhisar Barajı havzasına çok yakın ve suyu kirletme riski oluşturuyordu. Belediye olarak DSİ ile anlaşmamız gereği Atikhisar Barajı ve havzası Belediye’nin sorumluluğunda. Bu riske tepki göstermemiz çok doğaldır. Ben vatandaşların eylem yerine gitmeleri talepleri doğrultusunda kayıtsız kalamazdım ve araç tahsisi yapıldı. Çanakkalelilerin içme suyunu korumaya çalışması kadar doğal bir durum olamaz. Eğer o zaman bende madencilere tepki göstermeyip, vatandaşlara ulaşım sorunu sağlamasaydım, işte o zaman suç işlemiş olurdum. Bunda görevi kötüye kullanma ve kamuyu zarara uğratma oluştuğuna inanmıyorum ve beraatımı istiyorum” ifadelerini kullanmıştı.

Davanın karar duruşması bugün saat 15.00’da görüldü. Duruşmada hakim bütün sanıkların beraatına karar verdi. Beraat kararının ardından bir konuşma yapan Ülgür Gökhan, “Hep beraber beraat ettik. İnşallah çevre mücadelelerimizde beraber olmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

DİĞER VİDEOLAR

Tüm Hakları Saklıdır. | Renowtech