Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Kıyılar “hasadı” bekliyor

Çanakkale’nin kyıları Temmuz ayının

Çanakkale’nin kyıları Temmuz ayının gelmesi ile birlikte “Hasat Dönemi”ni dört gözle bekliyor. Haziran ayının kavurucu sıcakları, denizlerde yosunların oluşmasına neden oluyor.  

Dört bir yanı balıklarla çevrili Çanakkale’de, sıcak havalar denizlerde yosunların oluşmasına neden oldu. Çanakkale kıyılarında, Temmuz ayının gelmesiyle birlikte “Hasat Dönemi”nin başlaması dört gözle bekleniyor. Gündüz Balık ve Yem Evi İşletme Sahibi kırk yıllık balıkçı Hasan Çakal ise Çanakkale Gündem Gazetesi’ne özel açıklamalarda bulunarak, denizlerin durgun olduğunu dile getirdi.

“Şu anda balıkçılık kesat”

Gündüz Balık ve Yem Evi İşletme Sahibi balıkçı Hasan Çakal, Haziran ayının denizlerde durgunluk dönemi olduğuna değinerek; “Şu anda balıkçılık kesat. Sıcaklarla birlikte denizde yosunlar oluşur, marul olur. Marul olduğu zaman atarsın yemi, yem marulun içine karışır, o yemi de balık bulamaz. Sıcaklar başlamadan önce yemi attığın zaman görünüyordu, balık buluyordu, balık tutuluyordu. Balık yine var ama yosunlardan dolayı balık yemi görmüyor ve yakalanamıyor” şeklinde konuştu.

“Ağustos’ta hareketlilik başlar”

Temmuz ayında başlayan “hasat dönemi”ne değinen Çakal; “Haziran ayında balıkçılık biraz azalır. Hep böyledir. Temmuz geldiği zaman aşırı rüzgarlar otları kopar. Rüzgar ve akıntı ile otlar gider, denizde ‘hasat’ denir buna. Yosun kaybolur gider, deniz kendi kendini temizler. Temmuzun ardından Ağustos ayında balıkçılıkta hareketlilik başlar” ifadelerini kullandı.

Çanakkale’de hangi balıkların yoğunlukta olduğunu açıklayan Çakal; “İskelede; kupes, çapari, istavrit tutuluyor. Karadan atılınca çipura, karagöz çıkıyor. Eskiden iskeleden balık çıkmazdı. Sebebine gelince; denize lağımlar akıyordu, lağımlar kesildi ve denizler kesildi. Çan yoluna yapılan arıtma tesisinin yapılmasının ardından lağımlar tesise gidiyor. Böyle olunca denize tatlı su karışmıyor. Denize tatlı su karıştığı zaman yosun, ot oluşur. Kordon boyuna bakarsanız anlarsınız, her taraf bembeyazdır, neden? Çünkü kumsal, ot yok. Tatlı su karışmadıktan sonra tuzlu su kendini temizler, ot olmaz öyle olunca” dedi.

Tüm Hakları Saklıdır. | Renowtech