Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Çanakkale’den 9 firma en büyükler arasında

İstanbul Sanayi Odası (İSO),

İstanbul Sanayi Odası (İSO), “İSO-Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu Araştırması” 2023 yılı sonuçları açıklandı. Çanakkale’den 9 firma listeye girdi.

İSO 500 çalışmasında 2023 yılında üretimden satışlara göre en büyük kuruluş 484,1 milyar liralık satışlarıyla Tüpraş oldu. 2023 yılında üretimden satışlara göre ikinci büyük kuruluş 238 milyar lira ile 2022 yılına göre bir sıra yükselerek giren Ford Otomotiv oldu. Üçüncü sırada ise 226,7 milyarlık üretimden satışlarıyla 2022 yılına göre bir sıra gerileyerek Star Rafineri yer aldı. Çanakkale’den ise 9 firma listeye girdi.

İSO 500 2023 sıralaması hakkında açıklama yapan Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Semizoğlu; “Çanakkale’miz sanayi sektöründe giderek artan bir ivme yakaladı ve bu ivme sürdürülebilir kalkınma için büyük bir potansiyele sahip. Araştırmada yer alan firmalar sadece Çanakkale ekonomisine değil, aynı zamanda Türkiye’nin sanayi üretimine de önemli katkılar sunuyor. İSO 500’de yer alan 9 Çanakkale firmamızı tebrik ediyorum. Üretim ve istihdama katkı sağlayan firmaların ve tüm potansiyel yatırımcılarımızın Çanakkale’nin sanayi alanında elde ettiği başarıların artarak devam edeceğine olan inancımız sonsuzdur. Bu başarıda emeği geçen tüm sanayicilere ve çalışanlara katkıları için teşekkür ediyorum” dedi.

İSO 500 Listesindeki Çanakkale Firma Sıralaması ise şu şekilde açıklandı:

18 İçdaş Çelik Enerji Tersane ve Ulaşım Sanayi A.Ş.

37 Enerjisa Enerji Üretim A.Ş.

58 İçdaş Elektrik Enerjisi Üretim ve Yatırım A.Ş.

84 Akçansa Çimento San. ve Tic. A.Ş.

144 Abalıoğlu Yem Sanayi A.Ş.

211 Kaleseramik Çanakkale Kalebodur Seramik Sanayi A.Ş.

277 Doğanlar Mobilya Grubu İmalat San. ve Tic. A.Ş.

381 Dardanel Önentaş Gıda Sanayi A.Ş.

470 Kalekim Kimyevi Maddeler San. ve Tic. A.Ş.

Tüm Hakları Saklıdır. | Renowtech