Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Denize girerken iki kere düşünün

Hava sıcaklarının artış göstermesiyle

Hava sıcaklarının artış göstermesiyle birlikte boğulma vakalarında da artışlar meydana gelmeye başladı. Koylarıyla meşhur Çanakkale’de de son zamanlarda boğulma vakalarında artışlar oldu. Çanakkale İl Sağlık Müdürü Op. Dr. Gökhan Baştürk ise vatandaşları uyararak; “Bilmediğiniz sularda ve ıssız alanlarda suya girmekten kaçının” dedi.

Çanakkale; birbirinden güzel koylarıyla, plajlarıyla vatandaşların ilgi odağı olmaya devam ediyor. öte yandan yaz aylarının gelmesiyle birlikte vatandaşlar denizlere akın etmeye başladı. yaz ayları beraberinde boğulma vakalarını da getirdi. Çanakkale Gündem Gazetesi’ne özel açıklamalarda bulunan Çanakkale İl Sağlık Müdürü Op. Dr. Gökhan Baştürk; “Yaz mevsiminin gelmesi ile artan boğulma vakaları her yıl çok sayıda vatandaşımızı sevdiklerinden ayırmaktadır. Vatandaşlarımızın özellikle bu dönemde boğulma vakalarına karşı dikkatli ve tedbirli olmaya davet ediyoruz. Güvenli koşullarda yüzmek sağlık için yararlıdır. Güvenli koşullar denilince öncelikle yüzme suyu kalitesinin sağlık için herhangi bir risk içermemesi gerekir” dedi.

“Yüzme bilenler de boğulmaya tehlikesi yaşayabilir”

Sıcak havalarda serinlemek için tercih edilen yollardan biri de denize girmek. deniz sezonunun açılması ile birlikte boğulma vakaları, Türkiye’de olduğu gibi Çanakkale’de de artış göstermeye başladı. Tedbiri elden bırakmamak gerektiğini belirten Çanakkale İl Sağlık Müdürü Op. Dr. Gökhan Baştürk; “Toplum sağlığının korunması ve yüzme suyundaki kirleticilere karşı maruziyetin önlenmesi için İl Sağlık Müdürlüğümüz tarafından su numuneleri alınmakta ve Halk Sağlığı Laboratuarımızda bakteriyolojik analizleri yaptırılmaktadır. Böylece yüzenlerin maruz kaldıkları risk seviyesinin değerlendirilmesi, kirliliğin tespiti ve alınacak önlemlerin belirlenmesi mümkün olmaktadır. Bunun yanında suda boğulma, yaz aylarında özellikle deniz, akarsu ve göl kıyısındaki ya da havuz bulunan yerleşim yerlerinde en sık görülen acil durumlar arasında yer alır. Sadece yüzme bilmeyenler değil, vücut krampları ve aşırı dalga gibi etkenler nedeniyle yüzme bilen insanlar da boğulmaya tehlikesi yaşayabilirler. Boğulma olaylarının önlenmesi için bir dizi tedbir alınması çok önemlidir” diye konuştu.

“Ölümcül sonuçları olabilir”

Ne gibi yerlerde yüzülmesi gerektiğine değinen Baştürk; “Öncelikle yüzmeyi bilmek çok önemlidir. Yüzmek için kurumsal hizmet veren tesisleri, can kurtaran bulunan plajları ve havuzları tercih edin. Toplum tarafından güvenli olarak bilinen ve tercih edilen alanlarda yüzmeyi seçin, bilmediğiniz sularda ve ıssız alanlarda suya girmekten kaçının. Göllerin, göletlerin ve barajların izin verilen kısımlarını tercih edin, izin verilmeyen yerlerde suya kesinlikle girmeyin. Akarsularda akıntı az gibi görünse de buralarda yüzmenin tehlikeleri vardır. Sulama kanalları yüzmek için uygun alanlar değildir ve ölümcül sonuçları olabilir” ifadelerini kullandı.

“Boğulma kaçınılmaz olur”

Denize girerken nelere dikkat edilmesi gerektiğini dile getiren Baştürk; “Boğulmalarda en önemli etken paniğe kapılmaktır. Paniğe kapılan kişi kontrolünü kaybeder ve boğulma kaçınılmaz olur. Şaka niyetiyle de olsa, hiç kimseyi habersiz suya itmeyin. Yüzerken, küçük çapta da olsa, rahatsızlık hissettiğiniz an sudan çıkın. Karnınız tok iken suya girmeyin. Çocuklarınızı kolluk can yeleği ve benzeri ekipmanlar ile dahi suda yalnız bırakılmayın. İster yetişkin isterse çocuk olsun, çok su tutan giysilerle suya girilmemelidir. Sıcaklığını ve derinliğini bilmediğiniz sulara atlamayın. Ne kadar derin olduğu hakkında bir fikriniz yoksa suya balıklama dalmayın. 2 metreden düşük derinlikler omurga kırıklarına yol açarak, ölümünüze neden olabilir. Suya girmeden önce ufak ısınma egzersizleri ya da esneme hareketleri yapın” şeklinde konuştu.

“Tehlikeli sonuçlar doğurabilir”

“Kurtarma teknikleri bilmeyen kişilerin, boğulan kişilere yardım etmesi tehlikeli sonuçlar doğurabilir” diyen Baştürk; “Bu durum, her iki kişinin de boğulmasına neden olabilir. Çeken akıntı olan yerlerde denize girmeyin, akıntıya kapılırsanız da mücadele etmek yerine, sahile karşı bakar şekilde kendinizi akıntıya bırakmalısınız ve sahile paralel yüzmelisiniz. Ayrıca yüzme suyunda herhangi bir kirlilik belirtisi görünce yüzülmemelidir. Yüzme suyu izlemi yüzme alanı olarak belirlenen ve halkın kullanımına açılan yüzme alanlarında yapılmaktadır. Yüzmek için bu alanlar tercih edilmelidir” dedi.

Tüm Hakları Saklıdır. | Renowtech