Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Çanakkale dört bir yandan yanıyor

Çanakkale, Kurban Bayramı’nın ikinci

Çanakkale, Kurban Bayramı’nın ikinci gününden itibaren yangın tehlikesi ile karşı karşıya. Her gün bir başka yangın haberi ile güne uyanıyoruz.

Şehitler Diyarı Çanakkale, son bir hafta içerisinde farklı bölgelerde meydana gelen yangınlar ile mücadele ediyor. İlk önce Lapseki’de yangın meydana geldi, yangın ormanlık alanda çıktı. Ardından Ayvacık’ta tarım arazisinde yangın çıktı. En korkutan yangınlardan biri olan Eceabat’ta bağlı Kumköyü Köyü’nde çıkan yangın, büyük bir mücadeleye sahne oldu. Son olarak da Ezine’de çıkan yangın, yoğun çabaların ardından kontrol altına alındı.

Lapseki’de ormanlık alanda çıktı

Lapseki ilçesine bağlı Karaömerler Köyü yakınlarında ormanlık alanda yangın çıktı. İhbar üzerine bölgeye Orman Bölge Müdürlüğü ekipleri sevk edildi. Ekipler havadan ve karadan yapılan müdahalelerin ardından yangın söndürüldü.

Ayvacık’ta yoğun müdahale

Saat 17.00 sıralarında Ayvacık ilçesine bağlı Kozlu Köyü yakınlarında tarım arazisinde başladı. Yangın rüzgarında etkisiyle ormanlık alana sıçradı. İhbar üzerine Çanakkale Orman Bölge Müdürlüğü ekipleri bölgeye sevk edildi. Ekipler yangını kontrol altına almak için havadan ve karadan müdahaleye başladı. Havadan 4 uçak, 2 helikopter, karadan çok sayıda arazöz ve orman personeliyle yangın yoğun bir müdahale sonrası söndürüldü.

Eceabat’taki yangın yürekleri yaktı

Çanakkale’nin Eceabat ilçesine bağlı Kumköyü Köyü yakınlarında saat 16.05’te tarım arazisinde başlayan ve rüzgarında etkisiyle ormanlık alana sıçrayan 24 saat sonra kontrol altına alındı. Çanakkale’ye gelen Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, havadan helikopter ile bölgede yaptığı incelemenin ardından Çanakkale Savaşları Destanı Tanıtım Merkezinde konuşlu Orman Genel Müdürlüğü Yangın Yönetim Aracı önünde yangının son durumuyla ilgili açıklama yaparak; “Yangınla alakalı son kontrollerimizi yaptık. Aslına bakarsanız 2 saati aşkın bir süredir çok yoğun ve şiddetli rüzgar sebebiyle bazı yerlerin acaba yeniden aktif hale gelmesi mümkün olabilir mi diye kontrol ettik. 2 kez alanın tamamının üzerinden geçtik ve an itibariyle söyleyebilirim ki Çanakkale-Eceabat yangını kontrol altına alınmıştır. İlk başladığı andan itibaren 9 uçak, 6 helikopter, 94 arazöz ve iş makinesi yaklaşık 540 personel ile başlamıştık. An itibariyle uçaklarımız, helikopterlerimiz, insansız hava araçlarımız, arazözlerimiz, iş makinelerimiz de dahil olmak üzere AFAD, valilik, diğer kamu kurumları hatta özel sektördeki bazı kurumlarında katılımlarıyla yaklaşık 300 araç sayısına ulaştık ve bine yakın arkadaşımız da dünden itibaren bu yangınla mücadeleyi gerçekleştirmiş oldu” dedi.

Ezine’de köyler tahliye edildi

Ezine ilçesinde çöplükte çıkan yangın, rüzgarın da etkisiyle önce makilik alana, daha sonra da ormanlık alana sıçradı. İhbar üzerine bölgeye Çanakkale Orman Bölge Müdürlüğü’ne bağlı hava unsurları ile kara araçları sevk edildi. Yangına ekipler havadan ve karadan müdahaleyi sürdürürken, yangın söndürme çalışmalarına jandarmaya ait TOMA da katıldı. Alevlerin tehdit etmesi nedeniyle tahliye edilen Ezine’ye bağlı Kiremitoba ve Aladağ köylerinde bazı ev ve ahırlar yandı. Köylülerin yanan ev ve ahırları ekiplerle birlikte söndürmeye çalıştığı öğrenildi. Kiremitoba ve Aladağ köylerinin de tahliye edildiği yangın, ekiplerin yoğun çabaları sonucu kontrol altına alındı. Bölgede soğutma çalışmaları devam ediyor.

Çamköy Köyü’nde yangın

Ayvacık ilçesine bağlı Çamköy köyü yakınlarında ormanlık alanda yangın başladı. Yangın rüzgarın da etkisiyle büyüdü. İhbar üzerine bölgeye Çanakkale Orman Bölge Müdürlüğü ekipleri sevk edildi. Yangına yakın bölgede olan Çamköy köyü tedbir amaçlı boşaltıldı. Yoğun müdahalelerin ardından yangın kontrol altına alındı.

Tüm Hakları Saklıdır. | Renowtech