Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Kurban Bayramı’na karşı enflasyon

Yarın Kurban Bayramı. İslam

Yarın Kurban Bayramı. İslam aleminin en önemli iki bayramından biri. Kimisi kurbana ortak girerken kimisi küçükbaş hayvanlara yöneldi kimisi ise kesemeyecek bile. Ender Chef Et Dünyası’nın işletme sahibi Ender Öztürk ise geçen sene ile bu sene arasında kurbanlık fiyatlarında hatırı sayılır bir artış olduğunu dile getirdi.

Müslümanlar için yeri özel olan Kurban Bayramı’nda, Müslümanlar birlik ve dayanışma amacıyla kurbanlıklarını seçti. Kimisi eşiyle dostuyla ortak girdi kimisi boyutu küçülttü. Peki vatandaş bu sene kurbanlık alabilecek mi? Öte yandan kurbanlık alımı esnasında nelere dikkat edilmeli, eti saklama noktasında neler göz önünde bulundurulmalı? Ender Chef Et Dünyası’nın işletme sahibi Ender Öztürk, Çanakkale Gündem Gazetesi’ne özel açıklamalarda bulunarak, merak edilen soruları cevapladı.

“İki katına çıktı”

Paylaşmanın, dayanışmanın, birliğin önemine vurgu yapılan Kurban Bayramı’nda, Müslümanlar aldığı kurbanlıkları ihtiyaç sahibi insanlar ile paylaşır. Kurbanlık fiyatlarına, kesime ve eti saklama sürecine dair detaylar veren Kasap Ender Öztürk; “Kurbanlık fiyatları geçen seneye oranla bu sene iki katına çıktı. Kesim sırasında hayvanın, aşağı yukarı iki yaşını doldurmuş olması gerekiyor. Kapak açma dediğimiz bir olay var; hayvanın dişlerinden anlayabiliyoruz, özellikle buna dikkat edilmesi gerekiyor. Kurban Bayramı artık yaz aylarına denk gelmeye başladı.  Eti fazla dışarıda tutmamak gerekiyor, hayvan kesildiği an yani hayvan sıcak olduğu esnada dolaba koyulmamalı. Et bir saat havalandırıldıktan sonra dolapta muhafaza edebilirler. Kırmızı et donduğu sürece uzun yıllarca, dolap arızalanmadığı müddetçe hiçbir şey olmaz” şeklinde konuştu.

“Yirmi liraya kıymayı düşünüyorum”

Kıyma işlemine dair fiyat bilgilendirmesinde bulunan Öztürk; “Etleri geçen yıl on liraya kıydık, bu yıl yirmi liraya kıymayı düşünüyorum. Hatta yirmi lirayı da az buluyorum çünkü bir paket sigara altmış lira olmuş. Bunu millete anlatamıyoruz. Aslında yirmi lira ucuz. Vatandaş geliyor, üç kilo et çektiriyor, altmış lira tuttu dediğimiz zaman ‘çok değil mi’ diyor, çok değil. Bir kıyma makinesi altmış bin lira olmuş” sözlerini kullandı.

“Kendilerini kesme riski çok yüksek”

Kesim noktasında bir profesyonele danışmak gerektiğini dile getiren Öztürk; “Ben normal şartlarda kesime gitmeyecektim, dükkanda dururdum genelde. Birinci gün açıyordum, müşteriler etlerini getiriyorlardı, onlara hazırlayıp ertesi gün teslim ediyordum. Birkaç kişi ile görüştüm ‘uğraşamayacağım, pahalı, ben bu sene kesemeyeceğim’ diyorlar. Baktım ki dükkanda durmak beni kurtarmayacak, öte yandan insanlarla da çok problemler yaşanıyor, bunlarla uğraşmaktansa kesime gitmeyi tercih ettim. Et fiyatlarında Türkiye genelinde bir düşüş var. Bugün kilosunu 390 liraya bir kuzu kestim, dana da 360 liralara kadar geriledi. Özellikle şunu eklemek istiyorum; vatandaşlarımız kendi başlarına kesim yapmaya çalışıyorlar, zaten profesyonel kasap değiller. Kendileri bir koyun ya da koç kesmeye çalıştıkları zaman en aşağı bir buçuk iki kilo eti çöpe atıyorlar, aşağı yukarı küçükbaş hayvanın kemiksiz kilogram fiyatı 800 lira, 1600 liraya denk düşüyor. Akşama kadar uğraşıyorlar, kendilerini kesme riski çok yüksek. Kendilerini tehlikeye atmaktansa, akşama kadar uğraşmaktansa güvendikleri, alışveriş yaptıkları kasaplara, kurbanlıklarını götürsünler ardından temiz bir şekilde evlerine götürsünler” dedi.

Tüm Hakları Saklıdır. | Renowtech