Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Anız yangınlarına karşı çalışmalar sürüyor

Çanakkale İl Tarım ve

Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından biçerdöver ile ürün hasat kontrolleri ve anız yangınlarının önlenmesine ilişkin çalışmalar sürüyor.

Çanakkale’de, biçerdöver ile ürün hasat kontrolleri Tarım ve Orman Bakanlığı’nın talimatı doğrultusunda hazırlanan Valilik Tebliğine göre yürütülüyor. 2024 yılında, Çanakkale’de 11 kontrol bölgesine ayrılmış olup, 78 teknik personel ile 145.524 hektar alanda il hasat programı hazırlandı.

İlk hasadının başladığı 25 Mayıs 2024 gününden bu yana il ve ilçe müdürlüklerinde görevli Biçerdöver kontrolör belgesi olan personeller tarafından 107 Biçerdöver ve 36 Balya Makinası kontrol edildi.

Bu Kontrollerde; Biçerdöveri kullanan kişilerin operatör belgeleri, her biçerdöver ve balya makinasında 2 adet 6’şar kg’lık yangın söndürme tüpünün bulundurulması, hasat anındaki dane kaybı, biçim yüksekliği gibi konularda kontrol yapılıyor. Ayrıca hasadın devam ettiği alanlarda var ise köy muhtarlığına ait dolu su tankeri bulundurulmasına yok ise Orman İşletme Müdürlüklerine haber verilerek biçim yapılan alana yakın bölgelerde orman yangın söndürme arazözü bulundurulmasına özen gösteriliyor. İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlükleri tarafından Köy/Mahalle Muhtarları, Biçerdöver Operatörleri/Sahipleri ve üreticilerin katıldığı “Anız ve Orman Yangınlarının önlenmesi” ile “Biçerdöver ile ürün hasat kontrolleri” konularında Eceabat, Gelibolu, Biga ve Bayramiç ilçelerinde toplam da 205 kişinin katıldığı toplantılar düzenlendi. Bu toplantılara ilgili kurum yetkilileri de katılıyor.

 

Tüm Hakları Saklıdır. | Renowtech