Çanakkale’de binlerce yıllık yaşam izi

2 weeks önce Güncel Manşet
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Çan’da Bahadırlı Köyü sınırları içerisinde devam eden kazı çalışmalarında, şok edici bir gelişme yaşandı.

1 sene önce, Vali İlhami Aktaş Bahadırlı Köyü’nde bulunan, Türkiye’de halen devam eden 6 mağara kazısından birisi olan ve Batı Anadolu’da bilinen ilk ve tek Paleolitik Dönem mağarasında incelemede bulunmuştu. Kazı çalışmaları yerinde incelenmişti.

Vali İlhami Aktaş’ a İnkaya Mağarası kazılarında Orta Paleolitik Dönemde (250 bin -50 bin yıl) bölgedeki çakmaktaşı ve sıcak su kaynakları nedeniyle yoğun bir insan yerleşiminin varlığının ortaya çıkarıldığı, şu ana kadar 20 bin civarında yontma taş alet ve parçası elde edildiği ve kazının bilimsel bulguları sayesinde Paleolitik Dönemde Anadolu ile Balkanlar arasındaki insan göçlerine de ışık tutacağı bilgileri verilmişti.

Bahadırlı Köyü içerisinde kalan ve bir süredir kazı çalışmalarının sürdüğü İnkaya Mağarası’nda 86 bin yıl öncesine kadar inen izler bulundu.

Cumhuriyet’te yer alan habere göre; “Çan ilçesine bağlı Bahadırlı Köyü sınırları içerisindeki 2017 yılından bu yana devam eden İnkaya Mağarası kazı çalışmalarında, mağaradaki tabakalarda 86 bin yıl öncesine kadar inen insan yaşam izlerine rastlanırken, kazı sırasında çakmak taşından üretilmiş yongalar, dilgiler, kazıyıcılar, uçlar, çentikli aletler, çekirdek ve vurgaç gibi çeşitli buluntular bulundu.

Kaynak; https://www.cumhuriyet.com.tr/kultur-sanat/canakkalede-bulundu-86-bin-yillik-hayat-izi-2111475

 

 

 

 


Bu haber 21/11/2023, Tuesday günü yayınlandı, 318 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com