ÇKS’de değişiklik

2 weeks önce Güncel
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

ÇKS Yönetmeliği’nde değişiklik yapıldığı duyuruldu. Değişiklik ise Resmi Gazete’de yayınlandı.

Çanakkale Ziraat Odası Başkanlığı tarafından, ÇKS Yönetmeliği’nde değişiklik yapıldığı ve değişikliğin Resmi Gazete’de yayınlandığı belirtildi. Çanakkale Ziraat Odası Başkanlığı tarafından yapılan bilgilendirmede, “Tarımsal faaliyet yapılan ancak mülkiyet ve mirasçılık sorunu nedeniyle kayıt yapılamayan alanlar “Taahhütname” belgesi ile kayıt altına alınabilecektir” ifadeleri yer aldı.

Başkanlık tarafından yapılan duyuruda, “2023/2024 üretim yılı Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) Başvuruları 1 Eylül tarihinde başladı ve 2 Ocak 2024 tarihinde son bulacaktır. ÇKS Yönetmeliğinde 18 Kasım 2023 tarihinde yapılan değişiklikle ÇKS’ye kayıt olamayan ama tarımsal üretim yapılan alanların kayıt altına alınması amaçlanmaktadır.

Bu kapsamda;

Tarımsal faaliyet yapılan ancak mülkiyet ve mirasçılık sorunu nedeniyle kayıt yapılamayan alanlar “Taahhütname” belgesi ile kayıt altına alınabilecektir.

Böylece mülkiyet ve mirasçılık sorunları sebebiyle desteklerden faydalanamayan üreticilerimiz de tarımsal desteklerden yararlanabilecektir.

ÇKS’ye kayıtlar yapılırken, hisseye isabet eden alanların bölünerek kiraya verilmesi durumunda, Toprak Koruma ve Arazi Kullanım Kanunu hükümlerinde yer alan asgari tarımsal büyüklük şartı Hazineden kiralanan alanlarda aranmayacaktır.

Bakanlığımızca yeni uygulamaya konulan üretim planlaması ve sözleşmeli üretimin hayata geçirilmesinde ve tarımsal desteklemelerden çiftçilerimizin maksimum derecede yararlanabilmesinde üretim yapan tüm çiftçilerin ve üretim alanlarının da siteme dahil olması son derece önemlidir. Bu çerçevede gerekli düzenlemeler Bakanlığımızda yapılmış olup çiftçilerimizin son başvuru tarihine kadar ÇKS müracaatlarını E-Devlet kapısı veya il/ilçe müdürlüklerine giderek yapmaları önem arz etmektedir” ifadeleri yer aldı.

www.canakkalegundem.net/ İlkim Ergene Çalık


Bu haber 20/11/2023, Monday günü yayınlandı, 219 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com