Biri Sandık Biri Atama Bekliyor

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

CHP Parti Meclisi Üyesi ve Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan ve CHP Çanakkale Milletvekili İsmet Güneşhan, partilerinin Merkez İlçe Başkanlığı’na ziyarette bulundular. Ziyarette sormuş olduğumuz “Belediye Başkanı Adaylarının belirlenme yöntemi nasıl olmalıdır?” sorusuna, Ceylan ve Güneşhan farklı yanıtlar verdiler. Verilen yanıtların ise birbirine tamamen zıt olması dikkat çekti.

CHP Parti Meclisi (PM) Üyesi ve Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan ile CHP Çanakkale Milletvekili İsmet Güneşhan, CHP Çanakkale Merkez İlçe Başkanlığını ziyaret etti.

Vekillere, 31 Mart’ta gerçekleşecek olan yerel seçimler öncesinde, “Belediye Başkanı Adayları nasıl belirlenmelidir?” sorusunu yönelttik.

Her zaman için önemli olan sandıktır”

CHP PM Üyesi ve Çanakkale Milletvekili Ceylan; “Biz, değişim yolcuğunu, örgütün daha fazla söz sahibi olabileceği bir örgüt yapısı hedefindeydik. Bu konuda ilçe başkanlarımız kesinlikle belirleyici olacaktır. Örgütün sesini, onların yansıtmasını bekliyoruz. Her zaman için önemli olan sandıktır. Halkın, üyenin iradesini en doğru şekilde yansıtması hedefindeyiz. Bu değişimi, üyeye daha çok değer veren bir yaklaşımla gerçekleştirme hedefimiz vardı. Bundan sonrasında da örgütle istişarelerle bunu belirleyeceğiz. Belediye Başkanı olan yerlerde biraz daha farklı yaklaşımlar olacak. Çünkü mevcut Belediye Başkanları’nın değerlendirmesinin yapılması gerekiyor. Yol haritamızı da ilçelerimizde, örgütlerimizde belirleyerek devam edeceğiz, doğru yere, doğru adayları bulacağız. Bu bizim, sandıktan, katılımcı demokrasiden vazgeçmemizi gerektirecek bir neden olmayacaktır” dedi.

Öncelik kamuoyu araştırmasıdır”

CHP Çanakkale Milletvekili Güneşhan; “Çanakkale’de kamuoyu araştırması yaptıracağız. Kamuoyu araştırmasının sonuçlarına göre farklı yöntemler belirlenebilir. Yapılan kamuoyu araştırmasında hangi aday öne çıkıyorsa, orada eğilim yoklaması yapılmasının bir anlamı yoktur. Burada adayları yıpratmanın da gereği yoktur. Bu kamuoyu araştırması Genel Merkez tarafından yapılacaktır. Kamuoyu araştırmasının sonuçlarına göre bir değerlendirme yapılacaktır. Bunun için de öncelik kamuoyu araştırmasıdır” dedi.

Vekillerin yanı sıra CHP Çanakkale Merkez İlçe Başkanı İbrahim Can Ergun da konuyla ilgili değerlendirme yaptı ve o da kamuoyu araştırmasını işaret etti.

Kim, halkın genel kabulünü kazanmışsa, onun arkasında durmamız gerekiyor”

CHP Çanakkale Merkez İlçe Başkanı Ergun; “Genel Başkanımızın daha önceki beyanatlarına göre, özellikle mevcut belediyelerimizde kamuoyu araştırmasıyla ölçme ve değerlendirme yapılacağı belirtilmişti. Bizim de beklentimiz bu yöndedir. Daha sonra da farklı yöntemler değerlendirilecektir. Tüzüğümüzün 55. Maddesinde de açık ve net belirtiliyor. Bu noktada da kamuoyu araştırmasında halkın gönlünde yer etmiş, halkın genel kabulünü kazanmış kim öne çıkıyorsa onun arkasında durmamız gerektiğini düşünüyorum” dedi.

Tunahan Ünsal-Baykal Sağlam


Bu haber 20/11/2023, Monday günü yayınlandı, 948 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com