“100 yıllık rüyamız gerçek oldu”

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Has-Kur Saatçilik işletme sahibi Cenk Kuru, saatçilik üzerine gazetemize bilgiler verdi. Günümüzde kaybolan meslek türü olarak bilinen saatçilik için yeni çıraklar yetişiyor. Çırak yetiştirmenin 100 yıllık rüya olduğunu ifade eden Cenk Kuru, Bursa Tophane Endüstri Meslek Lisesi’nde yeni çırakların yetiştiğini söyledi.

Kaybolmaya yüz tutan mesleklerden bir tanesi olan saatçilik, günümüzde çok revaçta değil. Günlük kullanım açısında sıkça tercih edilen saatler, kol saati, analog saat, trenç saat, cep saati, braille saati, mekanik saat, otomatik saat, guguklu saat, dijital saat, alaturka saat, elektronik saat, köstekli saat ve akıllı saat gibi 50’nin üzerinde saat türü bulunuyor. Has-Kur Saatçilik işletme sahibi Cenk Kuru, saatçilik mesleğine yönelik usta bulmakta zorlanıldığını ifade etti. Çanakkale’de 5-6 kişinin bu mesleği devam ettirdiğini söyleyen Cenk Kuru, 2019 yılına kadar çırak bulmakta da zorlandıklarını ifade etti. 2019 yılı itibariyle Bursa Tophane Endüstri Meslek Lisesi bünyesinde Mikromekanik Bölümünün açıldığını söyleyen Kuru, 100 yıllık rüyanın gerçeğe dönüştüğünü sözlerine ekledi.

Bu meslek, zamana ihtiyaç duyulduğu sürece var olacaktır”

“Bu meslek, 104 yıllık aile geleneğimizdir. Çanakkale’de, daha önce İş Bankası’nın karşısındaydık, Tekke Sokakta da şubemiz vardı. Bu meslek, zaman var olduğu sürece ve insanın zamana ihtiyaç duyduğu sürece var olacaktır” sözleriyle kendi mesleğini anlatan Kuru; “Saat tamirini hala yapıyoruz ancak ustalarımız her geçen gün azalıyor. Dünya değiştikçe günlük kullanım alışkanlıklarımız da değişiyor. Normalde akıllı saatler kullanılırken artık saat markalarında da akıllı saat özelliği gelişmiş olan modeller de var. Bayiliğini ve dağıtım noktası görevini yaptığım Casio markasında da hem dijital hem yelkovan-akrepli, bluetooth bağlantılı akıllı saat özelliğine sahip saatler de artık var. Burada her çeşit saat modellerinin tamirini ve bakımını da yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

Bu mesleği devam ettirecek arkadaşlarımız, yetişiyor”

2019 yılına kadar bu meslek üzerinde çırak bulmakta, bu mesleği devam ettirecek arkadaş yetiştirmekte zorlanıyorduk. Ancak 100 yıllık rüyamız gerçek oldu. Bursa Tophane Endüstri Meslek Lisesi içerisinde İsviçre markalarından Rolex’in desteğinde ve İstanbul’daki büyük saat firmalarının yardımıyla saatçilik okulumuz açıldı. Bu mesleği devam ettirecek arkadaşlarımız, Bursa Tophane Endüstri Meslek Lisesi’nde yetişiyor” dedi.

Bedelini ödendiğiniz zaman, istediğiniz ürünü bulabilirsiniz”

Saat sektöründe, insanların kullanım şekiller, talepleri değiştikçe ürünün fiyatı da değişkenlik gösteriyor. Bazı markalarda 327.000 liraya saat bulunurken, bazı markalarda bu fiyat, 6.000.000 liraya kadar çıkabiliyor. Biraz daha uygun saat almak istediğimizde ise rakamlar 90.000 lira civarında değişkenlik gösteriyor. Bedeli ödendiği zaman insan, istediği marka ve ürünü kolaylıkla bulabiliyor” dedi.

Baykal Sağlam


Bu haber 20/11/2023, Monday günü yayınlandı, 337 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com