Tutabilene Aşk Olsun

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Zeytincilikte bir marka olan Çanakkale, bu yıl büyük bir zeytin eksikliği yaşıyor. Beklenen yağışların zamanında yağmamasından dolayı hem zeytin eksikliği hem de fiyatlarda yükselme yaşandı. Geçtiğimiz yıl 80 ile 150 lira arasında tezgahlarda yer bulan zeytin yağı fiyatlarının bu yıl 500 lirayı geçmesi tahmin ediliyor.

Çanakkale’de zeytin üreticiliği yapan ilçelerden ilk sıraları Ayvacık ve Ezine ilçeleri almaktadır. İl genelindeki yaklaşık 4.107.000 civarındaki meyve veren zeytin ağaçlarının 3.040.000 kadarı yani yüzde 74’ü bu iki ilçeye aittir. Özellikle iki ilçe civarında üretilen zeytinler hem Çanakkale’de hem de şehir dışında yurttaşların pazarına sunulmaktadır.

Büyük bir zeytin üreticiliğinin olduğu Çanakkale’de bu yıl zeytin eksikliği yaşanıyor. Özellikle Ege bölgesinde üretilen ürünler, iklim değişikliğinin yol açtığı kuraklık nedeniyle bu yıl pazarda yer bulamadı. Bu yıl Mayıs, Ağustos ve Eylül aylarında beklenen yağışların olmamasından dolayı zeytinde büyük bir eksiklik yaşanıyor. Geçtiğimiz yıl 80 ile 150 lira arasında satılan zeytin yağı fiyatları, bu yıl 350-400 lirayı buldu. Ancak zeytinden yaşanan eksiklikten dolayı bu fiyatların 500 lirayı da geçeceği konuşuluyor. Akaryakıt ve işçi ücretlerinin de etkilediği fiyatların en çok yağışların olmamasından dolayı yükseldiği ifade ediliyor.

“Akaryakıt, işçilik belimizi büküyor”

Zeytinci Hüseyin Karagöz; “Mayıs ayında, Ağustos ayında ve Eylül ayında yağış olmasını bekleriz. Ancak bu yıl yağışlar çok geç geldi. Dolayısıyla zeytinde eksiklik yaşadık. Elimiz de olan zeytinler de havaların sıcak gitmesinden dolayı küçük kaldı. Zeytin olmayınca da fiyatlarda yükselme oldu. Zaten akaryakıt, işçilik belimizi büküyor. İşçilikte 750 lira kadın yevmiyesi, 1.000 lira da erkek yevmiyesi. Akaryakıta da yaklaşık olarak her hafta zam geliyor, zamların ardı arkası kesilmiyor. Dolayısıyla bu da fiyatlara yansıyor. Bu yıl hep zarar ettik. Bizden zeytin alanlar oluyor, yol parası var. Bizim zeytin aldığımız üreticiler var, o da yol parası. Aksaray’da 1.000 dönümlük yeri olan bir arkadaş, zeytinlerinin hepsinin kurtlu olduğunu söylüyor ve bizden zeytin istiyor. Oraya götürmek zorunda kalıyoruz. Yaklaşık 1.000-1.500 lira yol parası gidiyor. Geçtiğimiz yıl toptancının 80 liraya aldığı ürün bu yıl 300 lira oldu. Toptancının da karı var, filtre işlemi var. Bu da 400 lirayı bulabiliyor. Bu yıl zaten kurak geçti. Dolayısıyla zeytin yağı fiyatı 500 lirayı bile bulabilecek” dedi.

“Yağışların zamanında olmamasından dolayı zeytinde eksiklik yaşadık”

Zeytinci Hüseyin-Emral Kargöz çifti; “Zeytincilik güzel ama mahsul olmadığı için maliyetler yükseldi. Toplumun birçok bölümünde orantısız fiyat artışları oldu, bu da girdi maliyetlerinin yükselmesinden kaynaklanıyor. Zeytinde de fiyatlar yükseldi girdi maliyetlerinden dolayı. Tabi zeytinde bunun temel sebebi girdi maliyetleri değil. Havaların sıcak ve kurak geçmesi. Beklediğimiz yağışların olmamasından dolayı zeytinde eksiklik yaşadık. Bu da haliyle fiyatlara yansıdı. Önceki yıllar gibi yağışlar olsaydı fiyatlar bu kadar yükselmezdi. Önümüzdeki günlerde, haftalarda fiyatların daha da yükseleceğini düşünüyoruz” dedi.

Baykal Sağlam


Bu haber 19/11/2023, Sunday günü yayınlandı, 439 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com