Köyü Olmayan Tek İlçe

3 weeks önce Güncel
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Çanakkale’nin iki ada ilçesinden birisi olan Bozcaada, köyü olmayan tek ilçedir. Bozcaada, yaklaşık 42 kilometre karelik yüz ölçümüne sahiptir. En yüksek yeri 192 metrelik Göztepe’dir.

Akdeniz iklimini andırmakla beraber, boğazın tam çıkışında bulunması nedeniyle kuzey rüzgârlarını fazlaca almaktadır. Adanın tamamına yakını şaraplık üzüm bağları ile kaplıdır. Adanın 12 burnu, bu burunlar arasında da 11 koyu yer almaktadır.

Adaya Geyikli’de ki Odunluk İskelesi’nden feribotla ulaşılmakta, ayrıca yaz aylarında Çanakkale’den deniz otobüsü seferleri yapılmaktadır. Adada bir Türk, bir de Rum mahallesi vardır. Osmanlı döneminde ada bir sürgün yeri olarak da kullanılmıştır. Bozcaada’nın ünü sınırlarını aşan değerlerinin başında Çavuş Üzümü, bağları, bağ evleri ve şarapları gelmektedir. Bu bağlardan elde edilen şaraplık üzümler adadaki şarap fabrikalarında değere dönüşmektedir.

Geniş üzüm bağlarının ortasındaki kendisine has mimarisiyle taştan yapılmış bağ evleri, ada ziyaretçilerinin yoğun ilgisiyle restore edilip, yeniden yaşam alanı olarak hizmete konulmuştur.

Haber Merkezi


Bu haber 19/11/2023, Sunday günü yayınlandı, 376 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com