‘Zaferin Rengi’ çekimleri devam ediyor

3 weeks önce Güncel
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Fenerbahçe Spor Kulübü’nün müzesinde bulunan en önemli kupalardan bir tanesi olan General Harington Kupası, beyaz sahneye taşınıyor. General Harington Kupası, Birleşik Krallık işgal kuvvetleri komutanı General Charles Harington’ın İstanbul’dan ayrılırken kendi adına düzenlediği futbol maçı olarak tarihte önemli kupalardan bir tanesi olarak bulunuyor.

Fenerbahçe’nin en önemli kupalarından bir tanesi olan General Harington Kupası, ‘Zaferin Rengi’ filmiyle beyaz perdeye aktarılıyor. Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Ali Yıldırım Koç ve Yönetim Kurulu Üyeleri, şubat ayında izleyiciyle buluşacak olan filmin Kocaeli’ndeki çekimlerini ziyaret etti. Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Ali Koç, Fenerbahçe Spor Kulübü Genel Sekreteri Burak Çağlan Kızılhan, Yönetim Kurulu Üyeleri Simla Türker Bayazıt ve Selahattin Baki ile Yönetim Kurulu ve Başkan Başdanışmanı Mümtaz Karakaya, yönetmen Abdullah Oğuz ve oyuncularla bir araya gelerek sohbet etti. Seti gezen Başkan Koç ve Yöneticiler, film ekibiyle hatıra fotoğrafı çekildi. Yönetmen Abdullah Oğuz ve oyuncular, filmde kullanılan ve o dönemi yansıtan Fenerbahçe formalarını Başkan Koç ve Yöneticilerine hediye etti.

General Harington Kupası…

General Harington Kupası, Birleşik Krallık işgal kuvvetleri komutanı General Charles Harington’ın İstanbul’dan ayrılırken kendi adına düzenlediği futbol maçıdır. 29 Haziran 1923 tarihinde, Taksim Stadı’nda çok büyük bir seyirci topluluğu önünde İngiliz başkumandanın oluşturduğu karma İngiliz takımına karşı Fenerbahçe kendi kadrosu ile karşı karşıya gelmiştir. Fenerbahçe bu maçı efsane futbol efsanesi Zeki Rıza Sporel’in iki golüyle 2-1 kazanmıştır. Fenerbahçeli futbolcular seyircilerin omuzları üzerinde stattan çıkarılmışlar ve Beyoğlu caddelerinde büyük sevgi gösterileri arasında dolaştırılmışlardır. Maç gecesi Lozan Konferansı’nda bulunan Türk Heyetine de bu galibiyet haberi ulaştığında heyet başkanı İsmet İnönü tarafından Fenerbahçe kulübüne ‘Heyetimiz adına hepinizi mutlulukla tebrik eder, meserretle gözlerinizden öperim’ dediği bir kutlama telgrafı gönderilmiştir.

www.canakkalegundem.net/Metin Pala


Bu haber 18/11/2023, Saturday günü yayınlandı, 236 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com