Salgın gibi yayılıyor

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Kimi vatandaşın ekonomik kaygılar dolayısıyla yüksek miktarda gelir elde etmek için, kimi vatandaşın ise sonucunu şansın belirlemesi nedeniyle eğlence amaçlı tercih ettiği şans oyunlarına ilgi sürüyor.

Özellikle işlek caddelerde bulunan şans oyunu tezgahları, geçmişe oranla daha çok tercih edilmeye başladı. Ekonomik kriz ve enflasyonist ortamda vatandaş umudunu şansa bağladı.

Hızlı para kazanma yollarından biri olan şans oyunları, ekonomik kaygının dışında psikolojik dinamikler dolayısıyla da tercih ediliyor. Madde bağımlılığı, tütün bağımlılığı gibi giderek yaygınlaşan bağımlılıklar arasında yer alan şans oyunlarına bağımlılık, bireyin sağlığına yönelik bir tehdit oluşturuyor.

Şans oyunlarından kazanç elde etme beklentisinde olan bireylerin beyinlerinde yüksek oranda dopamin salgılatması nedeniyle gelişen bağımlılık, doyma ihtimalini imha ediyor. Böylece bireyler, bağımlılık dolayısıyla gelişen sözde ihtiyacını tatmin edebilmek amacıyla borca girebiliyor, varlığını kaybedebiliyor. Birçok olumsuzluğun yanı sıra ağır depresyona kadar varan sonuçları olabiliyor.

Esra İrem Özer


Bu haber 18/11/2023, Saturday günü yayınlandı, 457 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com