“Pazar kültürü yok oluyor”

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Vatandaşlar, kış ayları yaklaşırken kışlık giyim alışverişlerini yapmaya başladı. Ancak pazar esnafı, vatandaşların pazaryerini tercih etmediklerini ifade ederek, pazar kültürünün yavaş yavaş yok olmaya başladığını ifade ettiler.

Kış ayları yaklaşırken, vatandaşlar yazlık ürünlerini kaldırıp, kışlık ürünlerini dolaplara yerleştirmeye başladı. Giyim eksiği olan vatandaşlar da kışlık kıyafet alışverişine çıkmaya başladı. Özellikle son yıllarda alım gücü her geçen gün düşen vatandaş, alışveriş için en uygun mağaza ya da tezgahı tercih etmeye başladı. Ucuz ve kaliteli ürünleri vatandaşlarla buluşturan pazar esnafları ise, vatandaşlar tarafından tercih edilmediklerini ifade ettiler. Vatandaşların, AVM ve internet sitelerini tercih ettiklerini ifade eden pazar esnafları, pazar kültürünün yeniden oluşturulması gerektiğini ifade ettiler.

Satışlarımız, sadece girdilerimizi karşılamaya yetiyor”

Pazar esnafı Yılmaz Ayçiçek; “İnsanlarımızın alım gücü günden güne düşmeye devam ediyor. Vatandaşlara artık herşey çok pahalı geliyor. Tabi yıllar geçtikçe pazarın potansiyeli düşmeye başladı, pazaryerine gelen kitle değişmeye başladı. Vatandaşlar, nedense hep AVM’leri tercih ediyor, büyük mağazaları tercih ediyor. Aslında ürünler aynı ama insanlar artık marka giyinmeyi seviyor. AVM’lerden 1.000-2.000 liraya sweatshirt alan vatandaşlar, pazaryerine gelince 300-400 liralık ürünü pahalı buluyorlar. Pazar kültürü yavaş yavaş yok oluyor, pazar kültürünü yeniden ateşlememiz gerekiyor. İnsanlarımızı pazaryerine yönlendirmemiz gerekiyor. Pazardaki ürünlere pahalı diyorlar ama dışarıdaki ürünler daha pahalı. Bu alışkanlıktan vazgeçmemiz gerekiyor, vatandaşlarımızı pazar alışverişine teşvik etmemiz gerekiyor. Zaten burada yaptığımız satış, sadece girdilerimizi karşılamaya yetiyor. Çünkü girdi fiyatları çok yükseldi. Eskiden 40 liraya sattığımız ürün bize kazanç sağlarken şimdi 400 liraya sattığımız üründen hiçbir kazancımız olmuyor” dedi.

Vatandaşlar kendi kıyafetlerini, kendileri dikiyorlar”

Pazar esnafları Harun ve Gönül Kocatürk; “Vatandaşlar artık internetten alışveriş yapmayı seviyorlar. Artık yeni nesil pazaryerine uğramıyor, ya AVM’lere ya da internet üzerinden alışveriş yapıyor. Tabi ki biz, bunu tavsiye etmiyoruz. Cuma Pazarı’nın bir geleneği var. Bu geleneğin devam etmesini istiyoruz ve vatandaşları hem ucuz hem de kaliteli ürün almaya davet ediyoruz. Çünkü internetten yapılan alışverişler boşa masraf oluyor. Burada uygun fiyata satılan bir ürün, internet alışverişinde 2-3 katını bulabiliyor. Biz, burada sweatshirt satıyoruz ve bir tezgahımız daha var orada da kumaş satıyoruz. Vatandaşların da son aylarda alım gücü iyice düşmeye başladı. Alım gücü düşük olan vatandaşlar kıyafet almakta zorlanıyorlar. Biz, aradığımız alışveriş potansiyelini burada bulamıyoruz. Ancak diğer tezgahımızda aradığımız alışveriş potansiyelini bulabiliyoruz. Çünkü insanlar artık kıyafet almıyorlar, kendileri kıyafet dikiyorlar. Artık ürün almak, o ürünü imal etmekten oldukça pahalı olduğu için vatandaşlar da kendi kıyafetlerini, kumaş alıp kendileri dikiyorlar” dedi.

Baykal Sağlam


Bu haber 18/11/2023, Saturday günü yayınlandı, 333 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com