Palamut Neden Yok?

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Çeşit çeşit balıklar tezgahlarda yerini alırken, palamudun neden olmadığı merak konusu oldu. Balıkçı esnafları vatandaşların sürekli palamudu sorduğunu söylerken; “bu sene ve önümüzdeki sene palamudu unutsunlar, istavrit yesinler, çipura yesinler” dedi.

Palamut önümüzdeki birkaç sene tezgahlarda olmayacak. Balıkçı esnafları palamudun neden olmadığını ise şöyle aktardılar;

“Palamut geçen sene vardı önümüzdeki üç sene olmayacak dördüncü sene olacak çift senelerde olur dört yılda bir döngüsünü tamamlar ayrıca lüferin olduğu denizde palamut olmaz çünkü lüfer dişli balık olduğu için palamudu kovalar.

Palamut Rusya tarafında var mı bilmiyoruz ama orada balığı ışıklı bir sistemle çevirip bu tarafa gelmesini engelliyorlar. Mesele geçen sene Rusya-Ukrayna savaşında balıkçıların avlandığı bölgelere mayın döşediler balıkçılar avlanamadığı için Türkiye elli yılın en bol palamudunu aldı. Orada avlanamayan bütün balık Türkiye’ye aktı ama bir süre sonra palamuda av yasağı geldi.

Palamut varken lüfer seyrekti. çinekop vardı sarıkanat vardı lüfer yine pahalıydı.

Ben çocukluğumdan beri balığın içindeyim palamudun üst üste iki sene geldiğini görmedim. En az üç dört yılda bir gelir. Şu an Piyasada gördüğün Palamut değil, tombik balığını palamut diye satıyorlar veya geçen seneden şoklanan balıkları satıyorlar.”

Baykal Sağlam


Bu haber 18/11/2023, Saturday günü yayınlandı, 386 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com