Herkes Mağdur

2 weeks önce Güncel Manşet
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Yeni yerleşim yerleri gelişmeye devam ettikçe kent nüfusu da artıyor. Dolayısıyla kente yeni göç eden veya yeni yerleşim yerlerinde ikamet eden aileler, çocuklarına okul arıyorlar. En yakın devlet okulunun kendi evlerine çok uzakta olduğunu ifade eden aileler, mağduriyetlerini dile getiriyorlar. TEKZEN bölgesi için artık bir devlet okulunun ihtiyaç olduğunu belirten vatandaşlar, mağduriyetin sona erdirilmesini talep ettiler.

Çanakkale nüfusu, her yıl artmaya devam ediyor. Kente yeni binalar, siteler yapılmaya devam ettikçe Merkez nüfusu da artmaya devam edecek. Nüfus arttıkça bazı sorunlar da baş göstermeye başlıyor. Yeni yerleşim yerlerinde market, fırın, kasap, manav gibi temel ihtiyaç olan işyerleri de açılmaya devam ediyor.

Yeni yerleşim yerleriyle birlikte nüfusun artması en temel ihtiyaç olan okul sorununu da beraberinde getiriyor. Çanakkale’nin gelişmekte olan iki bölgesi, TEKZEN Bölgesi (İsmetpaşa Mahallesi) ve Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi Bölgesi’nde (Kepez Hamidiye Mahallesi) nüfus git gide artıyor ancak, oradaki aileler çocuklarını en yakın okullara kendi imkânlarıyla götürmek zorunda kalıyorlar.

Aileler, kendi bulundukları bölgelerde devlet okulu olmadığını, özel okullara mecbur bırakıldıklarını ifade ediyorlar. TEKZEN Bölgesinde hiç bir kamu okulunun bulunmadığını ifade eden aileler, özellikle ilkokul ve ortaokula ihtiyaç olduğunu belirtiyorlar. Çanakkale Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi Bölgesinde ikamet eden aileler, çocuklarını Hüseyin Akif Terzioğlu İlkokulu ve Ortaokulu’na göndermek zorunda kalıyorlar.

İkamet ettikleri bölgelerde bulunan devlet okullarının, nüfusun artmasından dolayı dolup taştığını belirten aileler; “Okul hem çok uzak hem de çocuklarımız 40-50 kişilik sınıflarda ders işliyorlar. Kalabalık ortamda çocuklardan ne kadar verim alabiliriz. Öğretmenler açısından da zor oluyor. 40-50 kişiye birden ders anlatmaya çalışıyorlar. Anlarsa bile çocuklarımızın hepsi aynı anda aynı dersi nasıl anlayabilecekle? İmkânı olan çocuğunu özel okula gönderiyor olmayan, mecburen en yakın devlet okuluna göndermek zorunda kalıyor” diyorlar.

Aileler, yeni yerleşim yerlerine okul yapılması gerektiğini ifade ediyorlar. Yalnızca öğrenciler değil, öğretmenler de görev yaptıkları okullara kendi imkânlarıyla gitmek zorunda kalıyorlar.

Baykal Sağlam


Bu haber 16/11/2023, Thursday günü yayınlandı, 623 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com