“Dağlardan su gelmeye başladı”

2 weeks önce Güncel Manşet
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Ziraat Odası Başkanı Ufuk Ünver, kent genelinde etkili olan yağışların çiftçilerin yüzünü güldürdüğünü ifade etti. Ziraat Odası Başkanı Ünver; “Şu anda yağışlarla birlikte Atikhisar Barajı’mıza ve Bayramiç Barajı’mıza dağlardan su gelmeye başladı. Dolayısıyla bu da çiftçimizin ve üreticimizin yüzünü güldürdü” dedi.

Geçtiğimiz günlerde kenti etkisi altına alan yağışlar, çiftçiye yaradı. Yaz aylarının ardından yağış bekleyen çiftçiler, yağışlarla birlikte tarlalarını sürerek, kışlık ürünlerini ekmeye başladılar. Ziraat Odası Başkanı Ufuk Ünver, yağışların çiftçiler açısından sevindirici olduğunu belirterek; “Çiftçinin, üreticinin dört gözle beklediği bir yağış oldu. Dolayısıyla bu da çiftçimizin ve üreticimizin yüzünü güldürdü. Bu yağışlarla birlikte çiftçilerimiz tarlalarını sürerek, kışlık ürünlerini ekmeye başladı” dedi. Akaryakıt fiyatlarının zamlanmasından dolayı çiftçilerin tarlalarını süremediğini ifade eden Ziraat Odası Başkanı Ünver; “Çiftçimiz, tarlalarını daha önceden sürüyorlardı ancak son dönemde artan mazot fiyatlarıyla çiftçilerimiz yağışlarda sonra tarlalarını sürerek daha az masraf olmasını bekledi. Dolayısıyla bu yağışlar, çiftçiler adına sevindirici oldu” ifadelerini kullandı.

Yağışlar, çiftçimiz için sevindirici oldu”

Beklenen yağışlar, sonunda Çanakkale’mize geldi. Çiftçinin, üreticinin dört gözle beklediği bir yağış oldu. Çünkü bilindiği gibi hava sıcaklığı ve iklim değişikliğinden dolayı kurak ve sıcak bir yıl yaşadık. Bu da üretimi eksi yönde çok etkiledi. Sıcaklıklardan dolayı bazı yerlerde ürün kaybı yaşandı. Özellikle içme suyumuz dahil her gün ‘acaba barajlarda su durumu nedir?’ diye düşünür hale geldik. Şu anda yağışlarla birlikte Atikhisar Barajı’mıza ve Bayramiç Barajı’mıza dağlardan su gelmeye başladı. Dolayısıyla bu da çiftçimizin ve üreticimizin yüzünü güldürdü. Bu yağışlarla birlikte çiftçilerimiz tarlalarını sürerek, kışlık ürünlerini ekmeye başladı. Normalde çiftçimiz, tarlalarını daha önceden sürüyorlardı ancak son dönemde artan mazot fiyatlarıyla çiftçilerimiz yağışlarda sonra tarlalarını sürerek daha az masraf olmasını bekledi. Dolayısıyla bu yağışlar, çiftçiler adına sevindirici oldu. Yağışların olmadığı zamanlarda ürün eksikliğimiz çok oluyor. Bu yıl, zeytinde büyük bir sıkıntı yaşandı. Şu anda zeytinin litresi 400-450 lirayı buldu. Önümüzdeki günlerde de zeytin fiyatlarının 500-600 lirayı bulacağı bekleniyor. Dolayısıyla yağışlar bizim için çok önemli” dedi.

Baykal Sağlam


Bu haber 16/11/2023, Thursday günü yayınlandı, 17743 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com