Dünyanın En Mutlu Hayvanı

3 weeks önce Güncel
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Quokka, Avustralya’ya özgü küçük bir keseli hayvandır. Rottnest Adası ve Batı Avustralya’nın güneybatısındaki bazı bölgelerde yaşar. Sürekli gülümseyen bir ifadesi olması sebebiyle dünyanın en mutlu hayvanı olarak tanımlanıyor.

Quokkalar, evcil kedi büyüklüğündedir ve yaklaşık 2,5 ila 5 kilogram ağırlığındadır. İyi gelişmiş arka ayakları, yuvarlak kulakları ve geniş bir kafaları vardır. Tüyleri gri-kahverengi renktedir ve alt kısımları daha açık renklidir. Geceleri aktif olan otçul hayvanlardır. Yapraklar, çiçekler, kabuklu yemişler ve meyveler gibi çeşitli bitkilerle beslenirler. Arkadaş canlısı ve yaklaşılabilir doğaları ile bilinir. Sürekli gülümsemeleriyle “dünyanın en mutlu hayvanları” olarak anılırlar. Habitat kaybı, yaban kedileri ve tilkilerin avlanması ve hastalık gibi tehditlerle karşı karşıyadır. IUCN Kırmızı Listesi’nde “hassas” olarak listelenmiştir. Korumak için habitat koruma, yaban hayvanları kontrolü ve kamu bilinçlendirme kampanyaları gibi çalışmalar yürütülmektedir.

Quokkalar, anakara Avustralya’da bulunmayan birkaç keseli hayvandan biridir. Çok sosyal hayvanlardır ve genellikle gruplar halinde yaşarlar. Çok iyi yüzücüdürler ve genellikle okyanusta yüzerler. Avustralya’nın en sevilen hayvanlarından biridir. Dost canlısı ve yaklaşılabilir doğaları, onları ziyaretçilerin favorisi yapar.

www.canakkalegundem.net/ İlkim Ergene Çalık


Bu haber 15/11/2023, Wednesday günü yayınlandı, 306 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com