“Yaşadığımız Bir Hukuk Garabetidir”

3 weeks önce Güncel Manşet
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Anayasa Mahkemesi tarafından TİP Milletvekili Av. Can Atalay ile ilgili hak ihlali kararından sonra, Atalay’ın tutukluluğu devam ediyor. Üstüne Yargıtay tarafından AYM üyeleri ile ilgili de suç duyurusunda bulunulmuştu. Anayasanın ihlal edildiğinin belirtildiği günümüzde, Çanakkale Baro Başkanı Av. Hande Keskin tarafından sürece ilişkin basın açıklaması yapıldı.

Baro İdari Bina önünde gerçekleşen basın açıklamasına Baro Başkanı Av. Hande Keskin, Baro Yönetim Kurulu Üyeleri, Avukatlar ve Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan da katıldı.

Tamamen hukuki bir açıklama”

Çanakkale Barosu Başkanı Av. Hande Keskin tarafından Baro İdari Bina önünde yapılan basın açıklamasında, “Bugün burada meslektaşlarımıza çağrı yaparak gerçekleştirdiğimiz basın açıklamamızla amacımız; hukukun üstünlüğü ve hukuka saygı taleplerimizin tamamen hukuki bir açıklama ile herkesin güven duyabileceği ve anlayabileceği şekilde, siyaset üstü ancak hukuk zemininde anlatarak, sürecin doğru anlaşılmasını ve hukukun üstünlüğü ile hukuka saygının her kesimde yerine getirilmesini sağlamaktır.

Hukukun üstünlüğünün tesis edilmesi için de halen mücadele edilmektedir”

Çanakkale Barosu olarak 08.11.2023 tarihinde sürecin hukuken değerlendirilmesine ilişkin erken açıklamamızı kamuoyu ile paylaşmıştık. Akabinde Türkiye Barolar Birliği’nin düzenlediği ve Barolar ve meslektaşlarımızın katılımı ile 10 Kasım tarihinde Ankara’da gerçekleşen “hukukun üstünlüğü” yürüyüşünde de aynı amaç ve saikle hareket edilerek meslektaşlarımızla birlikte Anayasa Mahkemesinin önünden başlayan “hukukun üstünlüğü” yürüyüşüne Çanakkale Barosunu temsilen katılmıştım. TBB ve Barolar olarak da bugüne kadar çeşitli yasal ve idari başvurularla hukukun üstünlüğünün tesis edilmesi için de halen mücadele edilmektedir.

Hukukun üstünlüğüne vurgu yapmak ve savunmak için buradayız”

Bugün ise burada bizler; bağımsız savunmayı serbestçe temsil eden avukatlar olarak; yargının bağımsızlığını, yurttaşlarımızın adil yargılanma hakkını, kuvvetler ayrılığını ve hukukun üstünlüğüne vurgu yapmak ve savunmak için buradayız.

Apaçık Anayasanın ihlalidir”

Anayasa Mahkemesinin Can Atalay kararının 27 Ekim 2023’te Resmî Gazete ’de yayınlanmasından sonra, ilk olarak İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesinin kararın gereğini yerine getirmek yerine, dosyayı Yargıtay 3. Ceza Dairesine göndermesi, ardından Yargıtay 3. Ceza Dairesinin hiçbir karar verme yetkisi olmayan dosya üzerinde, yargı düzenimizde görmeye alışık olmadığımız şekilde bir gerekçeyle “uymama” kararı vermesi ve Anayasa Mahkemesin üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunması apaçık Anayasanın ihlalidir.

Türk hukuk tarihimizde daha önce yaşamadığımız bir hukuk garabetidir”

Devamında ise Yargıtay 3. Ceza Dairesi de 8 Kasım 2023’te, Anayasa Mahkemesi’nin anılan kararına uyulmaması ile hak ihlalinin kabulü yönünde oy kullanan ilgili Anayasa Mahkemesi üyeleri hakkında gereğinin takdir ve ifası için Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunulması ise Türk hukuk tarihimizde daha önce yaşamadığımız bir hukuk garabetidir.

Cumhuriyetimizin yeni yüzyılının ilk günlerinde, bir dönüm noktasındayız. Burada bir araya gelen bizler için mesele yargı organları arasındaki içtihat uyuşmazlığı değil, Türkiye Cumhuriyeti’nin hukuk devleti olma niteliğidir.

Derhal gereğinin yapılmasını talep ediyoruz”

Temel hak ve özgürlüklerin, yargısal denetimin, kanuni idarenin, hukuki belirliliğin, bağımsız yargının, kanun önünde eşitliğin güvencesi olan hukuk devleti ilkesinin aşınmasında kimin, ne derecede sorumluluğu varsa, hakkında derhal gereğinin yapılmasını talep ediyoruz. Buna ilişkin somut öneriler TBB ve Barolarımızca da yargı makamlarıyla paylaşılmıştır.

Ortada hukukun ve bağımsız yargının varlık mücadelesi vardır”

Ortada siyaseten taraf olma tevil edilebilecek bir durum değil, ortada hukukun ve bağımsız yargının varlık mücadelesi vardır.

Vazgeçme lüksümüz yok”

Biz avukatların adalete inanmaktan, kimse savunmasa da yargı bağımsızlığını biz savunmaktan, kimse konuşmasa/konuşamasa da hakkı konuşmaktan, kimse göze alamasa da hukukun üstünlüğünü biz tesis etmekten vazgeçme lüksümüz yok” ifadeleri yer aldı.

Baykal Sağlam-Tunahan Ünsal


Bu haber 14/11/2023, Tuesday günü yayınlandı, 369 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com