Sanayi Esnafı; “Yetkililer sınıfta kaldı”

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Kent genelinde etkili olan yağışlar sanayi sitesini de kötü etkiledi. Sanayi esnafı, işyerlerine girmekte zorlandıklarını belirttiler. Yetkililerin, bu konuda çabasız kaldıklarını belirten sanayi esnafı, sanayin taşınması gerektiğini vurguladı.

Çanakkale genelinde etkili olan sağanak yağışlar, kenti etkisi altına aldı. Caddeler, otoparklar, hastane bahçeleri, okul bahçeleri, şiddetli yağışlardan dolayı göle döndü. Çanakkaleli vatandaşlar, yağışlardan dolayı işe, okula gitmekte oldukça zorlandı. Kenti etkisi altına alan yağışlar, sanayi bölgesini de kötü etkiledi. Sanayi bölgesi su altında kalırken, yağmur suyu sanayideki bazı işyerlerinin içine kadar girdi. Sanayi esnafı ise, yıllardır aynı sorunlar karşılaştıklarını söylediler. Yaşanan durumdan dolayı sitem eden sanayi esnafı; “Yetkililer, dün sınıfta kaldı” dediler. Bazı esnaflar ise, sanayinin artık taşınması gerektiğini ifade ettiler. Sanayinin bu sorunu yıllardır yaşadığını söyleyen sanayi esnafı, sanayinin taşınması durumunda yeni yapılacak sanayinin de altyapısına önem verilmesi gerektiğini ifade ettiler.

Yetkililerin, çok önceden önlemini almış olmaları gerekiyordu”

Sanayi Esnafı Faik Çakır; “Dünkü yağışlardan biz etkilenmedik ama diğer esnaf arkadaşlarımız çok kötü etkilendi, sanayi olarak büyük hasarlar aldık. Sokak girişleri, köşe başları, çukur kalan yerler büyük su birikintileri oldu, bazı iş yerlerinin içine kadar bu su birikintisi girdi. Esnaf arkadaşlarımız çok kötü etkilendi. 24 yıldır Çanakkale sanayisinde iş yapıyorum ve buraya geldiğimizden beri yıllardır bu sorunları yaşıyoruz. Sadece sanayi değil, Çanakkale genelinde bu sorunu yaşıyoruz. Tabi yağışların şiddetine bağlı olarak bu sorunlar yaşanıyoruz. Ancak bu sorunları yaşamayalım diye ‘yağmur olmasın’ diyecek halimiz yok. Ekosistem dengesizliği de yaşıyoruz ve yağmurlara, dün yağan yağmurdan daha fazlasına ihtiyacımız var. Dolayısıyla buna hazırlıklı olmamız da gerekiyor. Yetkililerin, bu gibi durumlara karşı çok önceden önlemini tedbirini almış olmaları gerekiyordu” dedi.

Sanayiye gözle görülür bir önem verilmiyor”

Sanayi esnafı Akın Mandacı; “Çanakkale genelinde büyük bir altyapı sorunu var. Yetkililerin bunun bir sorun olduğunu ve bunun için çaba verdiklerini düşünüyorum. Ancak gözle görülür bir şey yok henüz. Çünkü dün meydana gelen şiddetli yağışlar, sanayiyi göle çevirdi. Dükkanlarımızın içine kadar su girdi, günün yarısını çizmeleri giyerek suyla boğuşmayla geçirdik. Çanakkale gelişen bir şehir ve her gün gelişmeye devam ediyor. Ancak bunun yanında altyapıya da önem vermek gerekiyor. Fakat görüyoruz ki, elle tutulur bir önem verilmiyor. Çünkü henüz 4-5 yıl önce yapılan hastane bile yağmurdan göle döndü. Yapılanma yapmadan önce altyapıyı düzeltmek gerekiyor” dedi.

Yetkililerin, sınıfta kaldığını düşünüyorum”

Sanayi esnafı Bekir Malkoç; “Dün yaşadığımız kötü durum, bizim için bir ilk değildi. Saat 08:45 gibi dükkana geldim ve yağışlardan dolayı 10:30’a kadar dükkanın kapısını bile açamadım. Çoğu esnaf arkadaşımız 12:00’ye kadar işyerine giremedi. Normalin biraz üstünde olan yağışların hepsinde senelerdir bu sorunu yaşıyoruz. Altyapı sorunu sadece sanayide değil, Çanakkale’nin genelinde var. Yeni yapılmasına rağmen, Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi’nde bile bu sorun yaşandı. İş, sadece inşaat yapılmasıyla, çevre düzenlemeleriyle bitmiyor. Önemli olan konu altyapı. Bir evi ne kadar güzel yaparsanız yapın, altyapısını yapmadıktan sonra o evin ne önemi var. Yetkililerin bu konuda ilgisiz kaldığını düşünüyorum. Yetkililerin, geçtiğimiz yağışlardan dolayı sınıfta kaldığını düşünüyorum” dedi.

Ya altyapı değişecek ya da sanayi değişecek”

Sanayi Esnafı Hasan Küçük; “Sanayinin değişmesi, taşınması gerekiyor. Bir an önce yeni sanayinin yapılması gerekiyor Çünkü aşırı yağışların olduğunda sanayinin ne hale geldiğini görüyoruz. Sanayinin altyapısında büyük bir eksiklik var. Sadece sanayide değil kent genelinde bu sorun yaşanıyor. Ancak yeni yapılacak olan sanayinin de altyapısına önem verilmesi gerekiyor. Yeni sanayi organize sanayinin arkasında olacağı söyleniyor. Bir çare bulunması gerekiyor ya altyapı değişecek ya da sanayi değişecek. Bunun başka bir yolu yok. Birilerinin bu sözlerimize kulak vermesin istiyoruz. Sanayinin burada olmasının sadece sanayi esnafı için değil çevredeki vatandaşlar için de büyük bir sorun. Barbaros Mahallesi’nde bile sanayi var” dedi.

Baykal Sağlam


Bu haber 14/11/2023, Tuesday günü yayınlandı, 437 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com