Okullar Allah’a Mı Emanet?

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Okul öncesi, ilköğretim ve ortaöğretim kurumlarında güvenlik konusundaki kaygılar veli ve eğitimciler için sorun teşkil etmeye devam ediyor. Giriş çıkışlarda kontrolün sağlanamamasına yönelik şikayetleri olan veliler görüşlerini gazetemize aktardılar. Konuyla ilgili Eğitim Sen Çanakkale Şube Başkanı Yasin Hacımusalar ile de röportaj gerçekleştirdik.

Geçtiğimiz yıllarda Çanakkale’deki okulların bir bölümünde özel güvenlik istihdam ediliyordu. Okullara giriş,çıkışlar kontrollü ve denetimli bir şekilde sağlanırken, özel güvenlik kavramı okullarda ortadan kalktı. Eğitimciler hem derslere girip, hem okullarda ve okulların pansiyonlarında nöbet tutuyorlar. Olası bir olumsuz durum karşısında ise koruma ve kollama görevi öğretmenlerin omuzlarına yıkılıyor.

Eğitim Sen Çanakkale Şube Başkanı Yasin Hacımusalar görüşünü aktarırken “Okullarda güvenlik yok, öğretmenler nöbet tutuyor” ifadelerini kullandı.

Parayı veren kendinde okula girme hakkını görebiliyor”

Eğitim Sen Çanakkale Şube Başkanı Yasin Hacımusalar; “Sınıflar normalde 30 kişilik olması gerekirken 45-50 kişi var. O koridorda bir tane öğretmen nöbet tutuyor. 40 öğrenciye nöbet tutmak var, bir de 60 öğrenciye nöbet tutmak var. Nöbetçi öğretmenlerden son günlerde çok şikayet geliyor. Okullarda güvenlik yok, öğretmenler nöbet tutuyor. Bakanlık en son okullara velilerin alınmaması yönünde bir genelge yayınladı. Zaten normalde alınmaması gerekiyordu. Fakat kişiler okullarda temel ihtiyaçlarını karşılayamadığı için devlet velilerden ekonomik talepte bulunuyorlar. Okulöncesi eğitimde şu an paralı duruma geldi. Geçen yıl yemek hizmetini verilirken bu yıl okul öncesinden aidat toplanmaya başladı. Parayı veren kendinde okula girme hakkını görebiliyor. Bazen ekonomik ilişkiler, okul veli ilişkisini de etkiliyor.

Kurumda bütün altyapı hizmetleri riske giriyor”

500 kişilik bir okula 1.000 kişilik öğrenci alınırsa, 300 kişilik pansiyona 500 kişi yatırılırsa altyapısı ona müsait olmaz. Burada nöbetçi öğretmen, kapasitesinin üstünde bir enerji harcamak zorunda kalıyor. Kurumda bütün altyapı hizmetleri riske giriyor. Asansör günde 20 kişiyi taşıyorsa, lavaboyu normalde 20 kişi kullanmalıysa ama 50 kişi kullanıyorsa sıkıntı oluyor. Yemekhaneye hijyen koşullarından tutun da hizmet kalitesine kadar her şey değişebiliyor. Yemek yiyenlerin sayısı arttıkça bu sefer kalite düşüyor. Aslında ne olmalı? Önleyici tedbirler… Okul binasını öğrenci kapasitesine uygun yapmalı. Öğrenci kapasitesine uygun fiziki yapılar oluşturulmalı. Az önce saydığımız her sorun bu şekilde çözülebilecek. Yetkili kurumların kamu yararına hareket etmesi gerek. Yurt meselesi de aynı bütünün bir parçası.”

Öğretmenin işi güvenlik değil, eğitim”

Mehmet Türkmen; “Okulda güvenliğin olması daha iyi. Çocuk bunlar. Nöbetçi öğretmenler yeterli olmaz. Güvenliğin işi güvenliği sağlamak ama öğretmenin işi güvenlik değil, eğitim.”

Nöbetçi öğretmenler çocuklarla ilgilenebilir”

Gazetemiz ile görüşünü paylaşan bir öğretmen; “Ben öğretmenim. Okul girişinde güvenlik kesinlikle olmalı. Velinin okula giriş çıkışını denetleyecek bir sistem olmalı. Öğretmenlerin iş yükü çok fazla. Çalışma koşulları çok zor. 43 tane öğrencim var örneğin. Okulda toplam 1. 500 öğrenci var. Hepsi teneffüse çıktığı zaman çok kalabalık bir durum oluyor. Nöbetçi öğretmenler çocuklarla ilgilenebilir. Okulun güvenliğini sağlaması için kapıda bir güvenlik sistemi olması gerektiği kanaatindeyim.”

Özel okullarla devlet okulları arasında fırsat eşitsizliği var”

Ebru Korkutata; “Bizim okulumuzda güvenlik var ama özel okullarla devlet okulları arasında böyle bir fırsat eşitsizliği oluyor. Güvenliğin olmasının sebebi bedelinin ödenmesi ama devlet okullarında bu fırsatın sunulması lazım. İlla özel okullarda para karşılığı güvenlik var diye bu yeterli diyemeyiz. Bunu sağlayan verdiğimiz ücret sonuçta. Devlet okullarında da güvenlik imkanı sağlanması lazım. Madde kullanımının yaşı çok düştü. İstismar olayları var. Bu yüzden güvenlik önemli.”

Güvenlik adını alan kişinin gerçekten kimlik kontrolü yapması lazım”

Slavica Uzan; “Okullarda güvenlik çok önemli. Okullar direkt ana yolda. Güvenlik olmazsa büyük sorunlar yaşanıyor. Dışarıdan yabancı kişiler de giriş yapabiliyor. Nöbetçi öğretmenler tabii ki oluyor, onların güvenlik açısından ne kadar etkili olabilirler, bilmiyorum. İçeriye evet, nöbetçi öğretmen müdahale edebiliyor ancak dışarıdan gelen etkenlere karşı nöbetçi öğretmen yeterli olmaz. İkisinin olması daha etkili. Güvenlik adını alan kişinin gerçekten kimlik kontrolü yapması lazım. Ayrılmış anne babalar var. Vekaleti annede, baba gelip kaçırabilir çocuğu. Anne baba dışında biri alacaksa çocuğu okula bildirmeli. Kimlik kontrolü konusu özellikle önemli. Sadece kapıda durması da işe yaramaz.”

Esra İrem Özer


Bu haber 14/11/2023, Tuesday günü yayınlandı, 836 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com