“Gelecek kaygısı çekiyoruz”

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Pazar esnafı her geçen gün, daha da sıkıntıya düşüyor. Enflasyonda yaşanan sıkıntının her kesimi olduğu gibi kendilerini de etkilediğini ifade eden pazar esnafları; “Önümüzü göremiyoruz, gelecek kaygısı çekiyoruz. Her geçen gün eski günleri aramaya devam ediyoruz” dediler.

Enflasyonda yaşanan sıkıntı, toplumun tüm kesimini etkilemeye devam ediyor. Özellikle vatandaşın temel ihtiyacını karşıladığı pazaryerindeki esnaflar, vatandaşın alım gücünün git gide düşmesinden dolayı eski günleri aradıklarını ifade ettiler. Enflasyondaki artıştan dolayı girdi maliyetlerinin de düştüğünü ifade eden pazar esnafı, pazaryerinde kazandıklarının girdi maliyetlerini karşılamaya yetmediğini ifade ettiler.

Kazandığımız giderlere yetmiyor”

Pazar esnafı Murat Koru; “Şu anda vatandaşların alım gücü çok düşük. İşlerimiz maalesef hareketli değil. Her geçen gün eski günleri aramaya devam ediyoruz. Çünkü eskiden, tezgahımıza koyduğumuz ürünleri bir pazarda satıyorduk ama artık öyle olmuyor. Şu anda getirdiğimiz ürünlerimizi 2 haftada yani 6 pazarda bitirmek için uğraşıyoruz. Burada kazandığımız para, girdi maliyetlerimize yetmiyor. Çünkü her gün akaryakıta zam geliyor, işçi yevmiyelerine zam geliyor, açtığımız tezgah paraları var. Kazandığımızın hiçbir miktarı cebimize kalmıyor. Biz, buraya pazar kazanmak için tezgah açıyoruz. Açtığımız tezgahın giderlerini karşılamak için tezgah açmıyoruz. Zaten kazandığımız giderlere de yetmiyor. Her yerde orantısız bir fiyat artışı var. Dolayısıyla vatandaşın alım gücü de buna bağlı olarak düşüyor. Vatandaşın alım gücü düşünce, bizim işlerimize de yansıyor haliyle. Öncelikle enflasyonu düzeltmemiz gerekiyor. Meyve sebze reyonu, giyim reyonlarına göre daha kalabalık. Ancak bu kalabalık, vatandaşın temel ihtiyacı olduğu için oluşuyor” dedi.

Gelecek kaygısı kaşıyoruz”

Pazar esnafı İlker Demirtaş; “İşlerimiz şu anda iyi, beklediğimiz alışveriş potansiyelini vatandaşlarda bulabiliyoruz. Ancak, bunun bize pek faydası olmuyor. Çünkü enflasyondaki artış yurdun her bir kesimini etkiliyor, haliyle bizi de etkiliyor. İşlerimiz iyi ama biz kazanamıyoruz. Burada kazandığımız parayla sadece girdi maliyetlerini karşılamaya çalışıyoruz. Sattığımız ürün bize para kazandırmıyor. Bizim asıl sıkıntımız, gelecek kaygısı. Hiçbirimiz önümüzü göremiyoruz. Ürünlerimi taşımak için arabamı büyütmem gerekiyor ama arabamı büyütemiyorum. Çünkü yarın öbür gün ne olacak bilemiyoruz, arafta kalıyoruz. Ben aldığım ürünü, kendi arabamla yerinden almak istiyorum. Aracıyı ortadan kaldırmam gerekiyor, bunun için de ürünlerimi kendi yerinden almam gerekiyor. Bunun için de arabamı büyütmem gerekiyor. Ancak maalesef, masraflardan dolayı yapamıyorum” dedi.

Baykal Sağlam


Bu haber 11/11/2023, Saturday günü yayınlandı, 320 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com