Hani bölge kalkınacaktı

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Çardak’ta 5 yıl önce inşasına başlanan Çardak Ticaret Merkezi’nin inşaatı tamamlandıktan sonra, bina bir anlamda kaderine terk edildi. Bir dönem Teknopark’ın binaya taşınacağı belirtilmiş, bölgenin ekonomisi kalkınacak denmişti ancak herhangi bir girişimde bulunulmadı. CHP Lapseki İl Genel Meclisi Üyesi Ali Özkan Aldemir, konuyla ilgili gazetemize açıklamada bulundu. Aldemir, “Çardak, Teknoloji Geliştirme Bölgesi ilan edilmişti. Çardak ekonomisi gelişecek, bölge kalkınacak denmişti” dedi.

1915 Çanakkale Köprüsü ile bölgenin ekonomik olarak kalkınacağı öngörülerek yapımına yaklaşık 5 yıl önce başlanan Çardak Ticaret Merkezi, o günden bu yana açılamadı. 10 bin metrekare alan üzerinde 2 bin 600 metrekare iki katlı bina yapıldı. Proje kapsamında kiralanabilecek 40 ofis ve yerel sergi alanı, İŞKUR, KOSGEB, İl Müdürlükleri ofisleri de olacağı kamuoyuna duyurulmuştu.

Güney Marmara Kalkınma Ajansı’nın 2017 yılı Güdümlü Proje Desteği kapsamında, Çanakkale’nin tarihi ve ticari özelliklerinin ön plana çıkarılması ve bölgedeki ticaretin geliştirilmesi amacıyla, ticaret merkezi projesinin yapımına başlanmıştı.

O günden bu güne bina hizmet vermekten uzak bir noktada işlevsiz bir şekilde, sahil kenarında atıl kaldı.

Teknopark taşınacaktı

Teknopark’ın binaya taşınacağı da bir dönem belirtilmişti. Teknopark bu binaya taşınırsa, bölgeye de ekonomik katkı sunulur ifadeleri kullanılmıştı.

Çardak, Teknoloji Geliştirme Bölgesi ilan edilmişti”

CHP Lapseki İl Genel Meclisi üyesi Ali Özkan Aldemir gazetemize yaptığı açıklamada, bina ile ilgili değerlendirmede bulundu ve “Cumhurbaşkanlığı kararı ile 15 Eylül 2022’de Çardak, Teknoloji Geliştirme Bölgesi ilan edilmişti. Çanakkale’de faaliyet gösteren Teknopark, yapımı uzun süre önce bitmiş Çardak Ticaret Merkezi’ne taşınacaktı.

Asansör kablolarını dahi çaldılar”

Aradan bunca zaman geçmesine rağmen henüz bir hareket gerçekleşmedi. Binanın altını en az yarım metre su doldurdu. Bilindiği üzere geçen sene de bina içerisindeki kablolar çalınmıştı. Asansör kablolarını dahi çaldılar.

Çardak ekonomisi gelişecek, bölge kalkınacak denmişti”

Çardak ekonomisi gelişecek, bölge kalkınacak denmişti. Çardak motorları gitti ancak esnaf daha çok kazanacak, bölgede ekonomik hareketlilik yaşanacak denilmişti” ifadelerini kullandı.

Tunahan Ünsal


Bu haber 09/11/2023, Thursday günü yayınlandı, 1013 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com